Lidé v MHD sundávají roušky předčasně, strážníci řeší stovky případů

  15:48
Od 1. září, kdy platí povinnost nosit roušky ve všech prostředcích hromadné dopravy, museli pražští strážníci napomenout více než dva tisíce cestujících, kteří ochranu úst a nosu neměli. Většina případů skončila domluvou. Nejčastěji lidé roušku sundávají už na eskalátorech.

Od začátku září do úterního rána hlídky městské policie řešily celkem 2 175 případů porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nebo nařízení Krajské hygienické stanice hlavního města Prahy.

„Většina případů, konkrétně 2 110, se týkala nesplnění povinnosti mít zakryté dýchací cesty v MHD a v jejích vnitřních prostorách přístupných veřejnosti,“ sdělil ředitel pražských strážníků Eduard Šuster. 

Velmi často lidé sundávají roušku už při výstupu z metra na eskalátorech nebo ve vestibulu hlavního nádraží, kde taktéž platí povinnost roušku nasadit.

Za porušení nařízení hrozí maximální pokuta až deset tisíc korun, ale většinu případů řeší strážníci domluvou, pokuty dávají v průměru ve výši 200 korun.

„V 64 případech byly příkazem na místě uloženy pokuty v celkové výši 11 700 Kč a pět případů bylo oznámeno správnímu orgánu,“ dodal Šuster.

Situace je podobná jako zhruba v polovině srpna, kdy sice platila povinnost nošení roušek jen v metru, ale za dva týdny strážníci evidovali přes čtyři tisíce přestupků.

Pro pražské hygieniky začíná být obtížné trasování potenciálně nakažených koronavirem. Jediná Praha je na covidovém semaforu oranžová, což znamená komunitní přenos. Za poslední týden zde hygienici zaznamenali 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Od 9. září začnou v hlavním městě platit přísnější opatření, kromě metra začne povinnost nosit roušky platit i v obchodech a nákupních centrech. Nová opatření se dotknou i restauračních zařízení a klubů, ty budou muset od půlnoci zavřít. Následné se zpřísní i situace na školách, kde budou od 14. září roušky povinné ve společných prostorách. 

Autor: