iDNES.cz

Kutnohorská radnice hlavně obnovovala památky, podle opozice stagnovala

  11:34
Kompletní revitalizace Vlašského dvora i s přilehlým parkem, přeměna bývalé školy na moderní knihovnu a rekonstrukce Sankturinovského domu. To jsou hlavní pilíře investičního plánu vládnoucí koalice v Kutné Hoře. Na bývalou stříbrnou pokladnici se zaměřil další díl seriálu MF DNES Rok do cíle, který zjišťuje, co středočeské radnice stihly od voleb.

Novou chloubou Kutné Hory je park pod Vlašským dvorem, který se dočkal nákladné obnovy. | foto: MÚ Kutná hora

Rok před komunálními volbami jsou již buď dokončené, nebo právě probíhají. Podle vedení města se široké koalici daří naplňovat programové prohlášení z roku 2018. 

Opoziční zastupitelé však namítají, že jde vesměs o akce zahájené již za předchozího vedení a že město v uplynulých třech letech stagnuje.

Miliony míří do historie i sportu

Největší investici kutnohorské radnice představuje v tomto volebním období kompletní proměna Vlašského dvora, která skončila letos v létě. Součástí rozsáhlého stamilionového projektu revitalizace bývalého vyhlášeného sídla králů bylo i vytvoření nových expozic a obnova přilehlého parku.

„Kutné Hoře skutečný park doposud chyběl a troufám si tvrdit, že park pod Vlašským dvorem, který tvoří Pacákovy sady, Breüerovy sady a terasy pod arciděkanstvím, jsou nyní chloubou nejenom Kutné Hory, ale celého Středočeského kraje,“ říká místostarostka města Silvia Doušová (STAN).

V Kutné Hoře se loni pustili také do přestavby bývalé základní školy J. A. Komenského v ulici Na Náměti, kde vznikne kulturně vzdělávací středisko a nová městská knihovna. Práce však musely v posledních měsících výrazně zpomalit kvůli archeologickým nálezům. Náklady na stavbu činí zhruba 150 milionů korun a většinu má pokrýt dotace. Už nyní je však jisté, že se projekt vzhledem k nečekaným objevům podstatně prodraží.

To samé se dá bohužel říci i o rekonstrukci Sankturinovského domu, která začala letos. Opravy objektu, který patří k nejstarším památkově chráněným budovám v Kutné Hoře, totiž komplikuje výskyt azbestu, jenž se objevil v odvětrávacích šachtách.

Naopak už loni se městu podařilo dostavět sportovní halu Klimeška, v jejímž areálu vznikne navíc příští rok nový skatepark. „Nejpodstatnější je, že díky dostavbě tréninkové haly tvoří areál na Klimešce konečně kompletní funkční celek. Ten je složený z hlavní haly, zázemí a právě i nové tréninkové haly,“ vysvětluje místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Zástupci kutnohorské koalice, která se skládá hned ze šesti politických uskupení, prohlašují, že předvolební sliby dodržují.

Vedení města aktivně spolupracuje s osadními výbory, kterých je v Kutné Hoře jedenáct. „Neznám v kraji jediné město, které by tímto způsobem komunikovalo se zástupci občanů. A to i přesto, že třem největším osadním výborům předsedají opoziční zastupitelé,“ podotýká místostarostka Doušová.„Především se nám daří plnit programové prohlášení, které má pětadvacet bodů a většinu z nich jsme již úspěšně dokončili. Mimo jiné jsme zavedli institut městského architekta, vytvořili generel dopravy či vybudovali cyklostezku podél Vrchlice. Nadále opravujeme městské byty a také pracujeme na koncepci Smart City, která mimo jiné obsahuje digitalizaci úřadu,“ vypočítává starosta Josef Viktora (ANO).

Správci bez ambic, zní z opozice

Jenže právě opoziční zastupitelé naopak tvrdí, že město v uplynulých třech letech, kdy je u moci široká koalice, ustrnulo a radnice se do nových investic nepouští.

Co ještě chtějí v Kutné Hoře do voleb stihnout?

  • V příštím roce plánuje kutnohorská radnice dokončit přestavbu základní školy J. A Komenského na moderní víceúčelovou knihovnu nebo vybudovat skatepark u sportovní haly Klimeška. 
  • Od léta rekonstruuje město Mateřskou školu Trebišovská, kterou chce dokončit tak, aby v ní od září 2022 otevřelo čtyři nové třídy.
  • Radnice chce příští rok pořídit nový rozhlasový systém v rámci protipovodňových opatření, na který již obdržela dotaci. 
  • Pokračovat budou opravy městských bytů, silnic a chodníků
  • Příští rok chce město odstranit vzdušnou vlhkost na konstrukci zimního stadionu a také bude jednat o převzetí plaveckého bazénu.

„V posledních letech se Kutná Hora vůbec nerozvíjí. Pouze dobíhají projekty z předchozího volebního období, ať už jde o sportovní halu, nebo revitalizaci Vlašského dvora. Současné vedení města je vlastně pouze takovým jeho správcem,“ domnívá se zastupitel Tomáš Havlíček (ODS).

Podle něj současné koalici zcela chybí ambice někam město posunout. „Vyberou poplatky za psy a popelnice, rozešlou pokuty za radar, rozdělí fondy kamarádům a přivezou vánoční strom. To je ale trochu málo! Jedním ze slibů vedení radnice bylo například vyřešení parkování u vlakového nádraží. A výsledek? Nic se nestalo. Stejně jako v otázce dopravního generelu města, jehož projednání byla fraška,“ zlobí se Havlíček.

Jeho kolegové z opozičních lavic kutnohorského zastupitelstva se ke kritice přidávají. „Základní nedostatek současné koalice vidím v tom, že se od počátku zcela vzdala snahy řešit finanční rovnováhu rozpočtů. Vždyť za posledních pět let stouply mandatorní výdaje třikrát více než příjmy. Z toho samozřejmě vyplývá, že na investice zbývá stále méně,“ tvrdí zastupitel Zdeněk Jirásek (Nezávislí), který je současně předsedou finančního výboru.

„Přestože koalice slibovala ve svém programovém prohlášení, že do konce roku 2019 připraví strategický plán rozvoje města, nic takového neudělala. Takže investice se rozhodují způsobem‚ kdo má silnější hlas, vyhrává. Koncepce není žádná,“ myslí si Jirásek.

Nespokojení se současným děním ve městě jsou také vítězové posledních komunálních voleb v Kutné Hoře – zástupci hnutí Město PRO lidi. „,Zhodnotit práci ‚šestnáctkové‘ koalice, která vznikla obejitím vítěze voleb, musí podle mého názoru především občané. Vládnoucí strany slibovaly, že postaví parkovací domy na sídlištích, že zrekonstruují nehospodárný městský bazén nebo že udělají majetkový audit. Radnice podle mě svým slibům nedostála. Chtěl bych však poděkovat úředníkům města, že jsou schopní pod přešlapujícím politickým vedením pracovat na projektech, které začaly v minulém volebním období,“ dodává opoziční zastupitel Martin Suchánek (Město PRO lidi).

Autor:
zpět na článek