Vlezte mi... na záda. Krysy v Říčanech baví i pobuřují, socha je částí výstavy

  14:42
Kontroverzní reakce vzbudila socha Kryštofa Hoška umístěná na střeše pošty v Říčanech u Prahy. Plastika zobrazující dvě krysy, z nichž jedna leze druhé na záda, pobouřila část veřejnosti, protože poloha zvířat evokuje kopulaci. Socha je součástí výstavy ve veřejném prostoru Vidím sochy – zaHLEDĚNÍ, její kurátorka říká, že právě i vyvolávání různých emocí a myšlenek je smyslem uměleckých děl.

Během procházky po Říčanech mohou lidé vidět díla českých umělců Kurta Gebauera, Čestmíra Sušky, Aleše Hnízdila, Jana Kováříka, Pavla Opočenského, Kryštofa Hoška či Adama Velíška, kteří městu své práce propůjčili.

Část veřejnosti pobouřila socha krys s názvem REVOLUTION EVOLUTION od Kryštofa Hoška, která se nachází na budově pošty na Masarykově náměstí hned vedle radnice a nedaleko školy. Hlodavci jsou ztvárnění v nadživotní velikosti a v poloze, kdy jeden z nich leze na záda druhého zvířete.

„Víme, že jedna z vystavených soch, která představuje krysy v poloze evokující kopulaci, vyvolala kontroverzní reakce. Chápeme, že toto dílo může být pro některé lidi provokativní nebo nepříjemné. Rádi bychom však zdůraznili, že umění má schopnost vyvolávat různé emoce a myšlenky, a to jak pozitivní, tak negativní,“ uvedla kurátorka výstavy Lenka Babíčková.

Radši hororové ilustrace než princezny, říká o výstavě v Liberci umělec Skála

Podle místostarostky Říčan Hany Špačkové (Klidné město) se na sochu sešla pestrá paleta názorů, od zábavných po puritánské.

„Chce to chvilku sedět, přemýšlet, zjišťovat si, co tím autor chtěl říci,“ uvedla na dotaz iDNES.cz Špačková.

Jak se vám líbí plastika s krysami?

celkem hlasů: 949

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 19. června 2024. Anketa je uzavřena.

Líbí se mi338
Měli by ji odstranit247
Nevadí mi240
Je mi odporná124

Škála názorů se také objevila v místní facebookové skupině, část lidí si sochy krys vůbec nevšimla. „Ani nevím, že tam něco takového je. Do výšek moc nekoukám,“ napsala uživatelka Standa.

„Absolutně nechápu umístění a ani postoj krys a ani proč krysy,“ zhodnotila dílo ve skupině Události na Říčansku uživatelka Petra, podle které je socha odporná. „Význam pářejících se krys umístěných na střeše pošty na náměstí mi mozek nebere. To je na změnu doktora nebo léků,“ napsala Monika.

Opačný názor vyjádřil uživatel Jan. „Je to výborné, ale méně pružní pseudomravnostníci to špatně vydýchávají,“ uvedl. „Krysy jsou skvělé,“ zhodnotil uživatel Vilém.

Výstava soch v Říčanech začala v sobotu 8. června, díla budou k vidění až do konce září. Zájemci si mohou v infocentru na Masarykově náměstí vyzvednout mapu, která je k jedenácti zastavením dovede. Kromě Masarykova náměstí se sochy nacházejí například na Lázeňské louce, v zahradě městské knihovny nebo v areálu koupaliště.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: