Středočeské půjčovny lodí jsou připraveny, kempy doufají v dobrý rok

  7:16,  aktualizováno  16:16
Lidé zatím s rezervacemi lodí a kempů ve Středočeském kraji otálejí, takže je k dispozici dostatek volných termínů. Z rezervačních knih vypadly školní zájezdy i firemní akce. Provozovatelé ale doufají, že se v létě počet zájemců zvýší. Roušky už nejsou na vodě potřeba.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Předpoklad, že letos lidé zamíří kvůli koronavirové pandemii místo k moři na české řeky, se zatím alespoň ve Středočeském kraji nenaplňuje. Půjčovny mají stále k dispozici dostatek lodí i volných termínů.

Jejich provozovatelé ale doufají, že po výpadku školních a firemních krátkodobých vodáckých aktivit tradičně pořádaných v těchto dnech přibude zájemců o domácí vodní turistiku o letních prázdninách. Kdo se rozhodl strávit část léta na hladině Berounky, Sázavy nebo Jizery, by proto neměl s rezervací otálet. Zájem každoročně rychle roste zhruba od poloviny června. A všechny středočeské řeky jsou aktuálně sjízdné.

I pro vodáky však stále platí některá omezení související s bojem proti nemoci covid-19. Mezi ně například patří, že na raftech by měli plout pouze členové jedné domácnosti. Po vystoupení z lodě na břeh v místech, kde se vyskytují další lidé, je pořád povinností nasadit roušky. Těmi naopak vodáci nemusí zakrývat svá ústa a nos při plavbě. Po převržení lodi by totiž pro ně mohly znamenat velké riziko.

Na Berounce je zatím klid

Například Jiří Skryja, spolumajitel půjčovny lodí v Nižboru na řece Berounce, optimismus brzdí a předvídá, že letošní „vodácký“ rok se pravděpodobně nebude vymykat z předchozích. Vodákům navíc zatím po otevření kempů počátkem tohoto týdne nepřeje počasí.

„Na letní měsíce máme teď stále v naší půjčovně lodí dostatek. Rezervace jsou zatím ojedinělé,“ konstatuje Jiří Skryja v očekávání většího zájmu tradičně od poloviny června. Loď si lze v Nižboru zamluvit na vybraný termín prostřednictvím formuláře na webových stránkách půjčovny, e-mailem nebo telefonicky.

Na vodáckou sezonu je připraven Igor Tjutčev, provozovatel kempu U Varských ve Zvíkovci na okraji Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Každoročně zde azyl najdou stovky lidí plavících se po Berounce na Skryje, Roztoky, Křivoklát a Zbečno.

Omezení pro vodáky

  • Vodáci mohou řeky splouvat ve skupinách až do počtu 300 osob. 
  • Jízda v kajaku je bez omezení. 
  • Při jízdě v kánoi s cizí osobou je nutné dodržovat dvoumetrový rozestup. To většina turistických kánoí konstrukčně umožňuje. 
  • Společná jízda na raftu je možná jen pro členy jedné domácnosti. Nelze totiž splnit podmínku, že cizí osoby budou od sebe vzdáleny minimálně dva metry. 
  • Na lodi se splouvá zásadně bez roušky, která by mohla znamenat vážné riziko v případě převržení. 
  • Vodáci by se měli vyhnout takzvanému soulodění, při němž si navzájem drží lodě a jedou všichni spolu. 
  • Na březích je nutné roušky nasadit, dodržovat dvoumetrové odstupy a zbytečně se neshlukovat. 
  • Pohyb v přírodě je i doporučován z hlediska posílení imunity. 

Zdroj: Asociace vodní turistiky a sportu

„Kemp máme od pondělí otevřený, zatím ale jen o víkendech. Letos nám chybí školní zájezdy, a tím i ubytování ve všedních dnech,“ říká s tím, že otevírací dobu přizpůsobí aktuální situaci.

Dobrou zprávou pro Igora Tjutčeva je, že na prázdninové měsíce už eviduje více objednávek na pobyt než loni. „Chatičky máme téměř zaplněny. Kemp byl kompletně rekonstruován po povodních před několika lety. Před letošní sezonou jsme investovali do výměny bojlerů tři sta tisíc korun,“ popisuje novinku provozovatel kempu, kde zároveň funguje výdejní místo pro lodě půjčovny z Roztok u Křivoklátu.

Málokterý vodák ve středním úseku Berounky mine vyhlášenou restauraci U Rozvědčíka nedaleko Nezabudic. Druhým rokem ji provozuje Viktor Maleček. Restaurace má zatím otevřeno jen od středy do neděle, za týden ale otevírací dobu rozšíří.

„Už o minulém deštivém víkendu vodáci na Berounce byli, a dokonce se mi zdá, že jich plulo více než loni na konci května. Očekávám, že tento trend bude pokračovat i v létě,“ je přesvědčen Maleček.

Nadcházející sobotu se zde dokonce uskuteční první z pravidelných koncertů, které bude restaurace nabízet každé dva týdny, někdy i častěji. Zatím v komornější atmosféře pro omezený počet návštěvníků.

Na Sázavě chybějí školáci

S opětovným otevřením ubytovacích kapacit zaznamenali tento týden více telefonických dotazů v půjčovně lodí Bisport na řece Sázavě. Podle její provozovatelky Lenky Říhové se lidé zajímají vedle možnosti zapůjčení plavidel právě o ubytování, výlety do okolí a další související služby.

„Zatím jsme ale na samém začátku sezony. Pevně však věřím, že by, pokud vodákům bude přát dostatek vody v řece, mohla být silnější než ty předchozí. U hodně Čechů budou podle mě přetrvávat obavy z cest do zahraničí. Preferovat proto budou letní tuzemské pobyty,“ říká Říhová.

Potvrdit by to mohl zvýšený zájem na první červencový prodloužený víkend, kdy je letos v porovnání s loňskem více rezervací lodí. Provozovatelé půjčoven doufají, že nakonec pokryjí ztráty, které v těchto dnech mají z odvolaných firemních akcí a školních výletů, při nichž účastníci kombinují krátkodobé vodáctví s pěší turistikou po zajímavých místech v okolí řeky.

„Zatímco loni jsme v červnu měli kolem šedesáti školních výletů, letos pouze jeden. Je to velký propad. Snad se červnové akce opět vrátí už v příštím roce. Dokonce by se to při příznivém vývoji situace mohlo stát ještě letos v září,“ doufá Říhová.