Policisté v Bohnicích zaklekli pacienta. Několik minut sténal, poté zemřel

  11:30,  aktualizováno  12:36
Po hrubém zákroku v Psychiatrické nemocnici Bohnice zemřel pacient, k jehož zpacifikování byli loni v únoru přivoláni dva policisté. Ti agresivního muže na několik minut zaklekli a pokračovali, i když vydával sténavé zvuky nebo chroptění. Pacient následně zemřel. Státní žalobce policisty, kteří stále zůstávají ve službě, viní z usmrcení z nedbalosti.

Informace o incidentu přinesl v pondělí portál Aktuálně.cz, který má obžalobu k dispozici.

Dva policisté z ďáblické pohotovostní motorizované jednotky, s hodností podpraporčíka a nadstrážmistra, do zařízení v Bohnicích podle portálu vyjeli loni 7. února poté, co je přivolal personál. Ten si s agresivním a navíc obézním hospitalizovaným, jenž ohrožoval další pacienty, nevěděl rady.

Oba policisté museli k jeho zpacifikování použít hrubou sílu. Použili i elektrický paralyzér, jeden z nich si na pacienta klekl a nasadil mu dvoje pouta. Podle obžaloby velitel hlídky po zákroku vstal a nadřízeným ve vysílačce ohlásil, že museli použít donucovací prostředky. Druhý policista mezitím, celkem čtyři minuty, na pacientovi dál klečel.

Sténal, chroptěl, ale pak se přestal hýbat

„Do té doby se (pacient) projevoval hlasitým intenzivním sténáním a chroptěním, avšak situace se náhle změnila a poškozený se přestal úplně projevovat a jakkoli hýbat,“ cituje obžalobu Aktuálně.cz.

Podle portálu policisté následně porušili povinnost, kterou jim ukládá zákon, a to řádně zkontrolovat mužův stav. K tomu nedošlo, i když se na podlaze nacházela krev neznámého původu. Jeden z policistů navíc do vysílačky oznámil, že se zákrok obešel bez zranění. Muž však následně zemřel na udušení.

Soud zrušil osvobozující rozsudek pro strážníka, který při zásahu usmrtil muže

Žalobce podle portálu tvrdí, že policisté měli od momentu, kdy „pacient přestal díky jejich zákroku představovat riziko“, postupovat jinak. Měli pozorovat zejména jeho zdravotní stav a dýchání. Obžaloba to od policistů očekávala už jen proto, že oba slouží u jednotky, kde jsou zákroky s použitím donucovacích prostředků časté. „Oba museli vědět, jakou hrozbu představuje pro zdraví muže klečení na něm,“ citoval žalobce Jana Zdražila portál.

Policisté jsou stále ve službě

Zdražil oba policisty viní ze zabití z nedbalosti, přičemž jim při uznání viny hrozí až šest let vězení. Obvodní soud pro Prahu 8 se kauzou zabývá od ledna a hlavní líčení bude pokračovat v květnu. Jak však redakci iDNES.cz napsala Eva Kropáčová z oddělení tisku pražské policie, oba muži pokračují ve službě.

„Služební funkcionář po zvážení všech zjištěných skutečností a souvisejících okolností jednání příslušníků se rozhodl policisty ponechat dále ve výkonu služby. Ve věci nejde o podezření ze spáchání úmyslného trestného činu a ponechání příslušníků ve výkonu služby neohrožuje důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jejich jednání,“ sdělila Kropáčová ve vyjádření.

Vyšetřování případu podle ní spadá do kompetence Generální inspekce bezpečnostních sporů (GIBS). Její mluvčí Ivana Nguyenová redakci iDNES.cz potvrdila, že inspekce incident prošetřila.

Nadřízení odstavili policistu, který opilý zaklekl 19letou dívku. Řeší se vyhazov

„Tento případ, námi kvalifikovaný jako usmrcení z nedbalosti, jsme v září loňského roku předali státnímu zástupci s návrhem na podáním obžaloby,“ přiblížila Nguyenová.

Psychiatrická nemocnice Bohnice na dotaz iDNES.cz uvedla, že v souvislosti s případem může poskytnout pouze všeobecné informace, neboť je chráněna lékařským tajemstvím. „V případě nutnosti, kdy je ohrožena bezpečnost ošetřovatelského personálu či pacientů, a nelze pacienta uklidnit deeskalačními nebo standardními prostředky, což se stává velice výjimečně, volá ošetřovatelský tým na pomoc Policii ČR. To se také stalo v únoru loňského roku,“ řekla mluvčí zařízení Alžběta Remrová.

Pražská policie, jak uvedla Kropáčová, součinnost zdravotníkům poskytuje běžně, pokud zažádají o pomoc s agresivním pacientem. „Jedná se o součinnost jak rychlé záchranné službě, tak přímo ve zdravotnických zařízeních. Výjimkou není několik takových výjezdů denně,“ upřesnila mluvčí.

Autoři: ,