Pražská záchranka se po 166 letech dočká. Bude mít vlastní budovu

  20:54,  aktualizováno  21:25
Pražská záchranka se po letech hledání ideálního řešení dočká vlastního sídla na Proseku. Vizualizaci představila náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví, bydlení a sociální politiky Alexandra Udženija z ODS. Vítězný návrh podle ní spojuje inovativní design s praktičností. Stavba vznikne do roku 2030 a její cena převýší dvě miliardy.

Vítězný návrh nové budovy pražské záchranky na Proseku | foto: X Alexandra Udzenija

„Takhle by měla v budoucnu vypadat po téměř 166 letech našeho působení historicky první, opravdu NAŠE budova. Máme velkou radost a vítězům moc gratulujeme,“ reagovala Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy na příspěvek náměstkyně zveřejněný na sociální síti X.

„Jsem hrdá na to, jak tento projekt odráží základní charakteristiku našeho záchranářského týmu. Je to kombinace funkčnosti a ambice být každý den lepší a prospěšnější,“ uvedla Udženija.

Vítěze porota vyhlásila v pondělí v Centru architektury a městského plánování (CAMP), kde byly zároveň veřejnosti oficiálně představeny všechny soutěžní návrhy. První místo získalo bratislavské studio PLURAL.Na druhém místě skončil návrh od architektů Martinez Morero Recabarren Estudio S.L z Barcelony a třetí se umístil pražský Atelier bod architekti.

S návrhem se do soutěže přihlásilo celkem 19 účastníků, šest z nich postoupilo do druhého kola.

Záchranka bude využívat chátrající budovu na Palmovce

Nová stavba za více než dvě miliardy vznikne na ploše vedle Polikliniky Prosek. Bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů.

Nyní záchranáři sídlí v budově v Korunní ulici. Tu ovšem sdílí s pražskou policií.

„V dnešní době jsou jednotlivá pracoviště záchranné služby rozmístěna na několika místech po Praze a v novém sídle je dostaneme pod jednu střechu. Pro naše fungování to bude výrazně praktičtější a efektivnější. Nové prostory nám umožní vybudovat nejen zdravotnické operační středisko na špičkové úrovni, ale také například Vzdělávací a výcvikové středisko pro další profesní rozvoj našich zdravotníků,“ uvedl Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Autor: