Okolí O2 areny se má radikálně proměnit, hlavní roli chce hrát Praha 9

  10:02,  aktualizováno  10:50
Městská část Praha 9 chce radikálně proměnit okolí O2 areny ve Vysočanech. Usiluje o pozemek od společnosti Howden ČKD Compressors, který by spolu s vlastníky dalších parcel proměnila z brownfieldu v novou městskou čtvrť s bydlením, kancelářemi, obchody a veřejnými budovami včetně školy.

Jádrem nové čtvrti se má stát Náměstí Emila Kolbena s dominantami. Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je totiž přirozeným středem celé městské části Praha 9, píše se na radničním webu.

Místo prodeje pozemků a spoléhání se na to, co s nově nabytým územím vymyslí developer, chce být devátá městská část při vzniku nové čtvrti hlavním hybatelem. Radnice chce pozemky odkoupit a představit vlastní urbanistickou studii. 

„Před rokem 2004 tady byly ještě továrny a až otevřením O2 areny započala nová etapa zeleného ostrova. Pokud ale chceme ovlivnit vznik nové čtvrti, musíme být hlavním hráčem,“ řekl na tiskové konferenci starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík (ODS).

Urbanistická studie bude závazná pro každého developera, který bude mít o odkup pozemků zájem.

Inspiraci pro tento postup našla městská část v Hamburku, kde město postupovalo podobně při tvorbě centrální čtvrtě HafenCity na místě původního přístaviště.

„Emil Kolben, když plánoval rozvoj továren, říkal, že Praha 9 bude jednou patřit do širšího centra města, proto své haly umístil až na území Prahy 14 a předpokládal, že ulice Kolbenova bude hlavní ulicí, kde bude vznikat bydlení,“ dodal Portlík s tím, že ve čtvrtí vznikne dominantní náměstí pojmenované právě po tomto významném českém průmyslníkovi a vynálezci.

Součástí urbanistické studie, kterou pro radnice zpracoval ateliér Qarta architektura, je vize města krátkých vzdáleností. Tento koncept počítá s tím, že obyvatelé čtvrtě mají mít v blízkosti domova dostupné obchody, školky, lékaře i zaměstnání. 

Nejvíce prostoru v nové čtvrti zaujme bytová část. Podle odhadů by se zde mohlo usadit kolem sedmi tisíc lidí. Návrh počítá i s novou budovou výstupu z metra.

„Pokud by se město stalo vlastníkem území, tak by dostalo možnost moderovat ostatní účastníky a jednání by tak mělo být nejrychlejší. Právě při hledání dohody, mezi společenskými požadavky radnice a ekonomickým požadavkem vlastníka pozemků, zabere nejvíce času,“ dodal k účasti radnice v projektu Eduard Forejt, kterého si radnice najala jako poradce pro koupi pozemků.

Radnici nyní čeká vyjednávání s šesti většími vlastníky pozemků a několika menšími. Urbanistická studie by se měla stát podkladem pro změnu územního plánu. Vize radnice by se tak měla zachovat i v případě, že by se jí nepodařilo pozemky odkoupit.

Autor: