iDNES.cz

Poblíž Pražského hradu se zřítila historická zeď, čeká ji náročná oprava

  10:16
V areálu Pražského hradu, v blízkosti křižovatky Jelení ulice s ulicí U Brusnice, se kvůli počasí před několika dny zřítila část historické zdi. Ta je nyní oddělená páskami a ploty. Čeká ji speciální oprava, náklady budou záviset na zvolených postupech. Opravy bude hrad konzultovat se stavebníky i památkáři.

Poblíž Pražského hradu se zřítila historická zeď. (2. února 2024) | foto: Radek Vebr, MAFRA

K poškození zdi došlo před necelými dvěma týdny, v noci z 24. na 25. ledna.

Podle architekta Zdeňka Lukeše, který na Hradě dlouhodobě působí, bylo zhroucení části zdi nečekané. Pro server Lidovky uvedl, že zeď vypadala v pořádku. Mohly v ní však být trhliny, které vlivem vody a mrazu zeď potrhaly.

Podle Lukeše bude nutné zeď opravit za použití tradičních technologií, protože kamenná zeď je historicky cenná. Může obsahovat středověké zdivo. „Kameny se budou muset očistit a zeď z nich znovu sestavit. Používat se bude speciální malta, která neobsahuje cement, aby byly dodrženy památkové předpisy. Bude to samozřejmě pracné,“ vysvětlil Lukeš.

Sousedé upozornili na praskliny, hradební zdi v Mikulově prozkoumá statik

Výše nákladů spojená s opravou zatím není známá. Podle odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky (KPR) bude záležet na doporučení, postupu nebo zdivu. „Postup bude nutné konzultovat s památkáři a stavebníky,“ vysvětlil odbor komunikace KPR.

Prozatím je místo ohraničené páskami a ploty, aby nedošlo k dalšímu poškození. „Zároveň je zajištěna běžná ostraha areálu,“ doplnil odbor.

Pražský hrad je největším souvislým hradním komplexem na světě. Rozkládá se na ploše necelých 70 tisíc metrů čtverečních. Tvoří ho soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů, od zbytků románských staveb z 10. století přes gotické úpravy po úpravy z konce 20. století.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek