Oáza v srdci Vinohrad: Nové centrum Hydropolis přiblíží vodu všemi smysly

  12:30
Proměna bývalé Vinohradské vodárny na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10 v nové osvětové centrum Hydropolis začala. Po dokončení slibuje nabídnout poznání vody všemi smysly. Renovaci zahájili tento týden v úterý. Otevření pak plánují počátkem roku 2027.

Expozice návštěvníci najdou v podzemním vodojemu i v bývalé vodárenské věži. | foto:  Vizualizace: MHMP

Návštěvníci se budou moci formou her seznámit s cestou vody ze zdroje přes úpravny až do vodovodních kohoutků. Proměnou projde úplně celý areál. Expozice vzniknou v sedmipatrové vodárenské věži i v podzemí.

„Součástí záměru je rekonstrukce dvou podzemních vodojemů. Jeden z nich znovu zprovozníme a zapojíme ho do komplexního systému zásobování vodou,“ říká radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).

Byt na Vinohradech si zařídili ve stylu urban jungle. Rostliny mají všude

V tom druhém vznikne unikátní expozice, která návštěvníkům popíše, jakou cestu voda urazí a čím vším musí projít, než lidem doma vyteče z kohoutku. Na začátku tak bude malé jezírko s různými vodními rostlinami, které bude představovat zdroj vody.

Následovat budou ukázky nejmodernějších technologií sloužících k úpravě pitné vody. Lidé zde také naleznou třeba funkční model úpravny. V poslední části bude možné si hravým způsobem vyzkoušet řízení distribuce vody po městě.

Poučení i výhled

Přeměna vodojemu bude jednou z nejnáročnějších částí, která stavebníky čeká. Na to poukázal Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ, která projekt realizuje.

„Do vodojemu se bude muset vybetonovat obrovská vana, v níž bude metr a půl vody. To bude velmi náročné, protože do těchto prostorů je komplikovaný vstup malým otvorem. Nemůže tam ani zajíždět těžká technika, a bude to tedy znamenat spoustu ruční práce,“ vysvětluje Volf.

Statika vodárny je podle něj i přes zanedbanou údržbu v dobrém stavu. Na celou rekonstrukci budou dohlížet také památkáři, protože budova je od 90. let minulého století chráněná.

Praha vypíše výběrové řízení na opravu Divadla na Vinohradech za tři miliardy

Další část expozice vznikne ve vodárenské věži. Tou bude voda metaforicky stoupat z hlubin až k nebesům. V horních patrech tak návštěvníci budou procházet „s hlavou v oblacích“. Prostor schodiště bude protínat obří válec vody a na samém vrcholu novorenesanční věže z roku 1882 bude vyhlídka. Ta nabídne panoramatický výhled na hlavní město.

Veřejný prostor

Kromě vzdělávání bude centrum sloužit také k odpočinku a případnému osvěžení v horkých letních dnech. V sousedství věže totiž vznikne například biotopové jezírko, mokřad, několik fontán, mlžítek, gejzírů a různých vodních herních prvků. Areál by tak měl přispět i ke zlepšení klimatu v nejbližším okolí.

Centrum bude i místem odpočinku a setkávání. Vznikne zde konferenční sál a kavárna.

V západním křídle provozní budovy bude kavárna se zahrádkou, ve východním dělníci vybudují sál pro 220 návštěvníků. „Vznikne zcela nové veřejné prostranství, což je v centru Prahy opravdová vzácnost. Navíc bude areál přímo navazovat na sady Bratří Čapků,“ uzavírá Hroza.

Autor: