Centrální poloha Prahy vybízí k mnoha výpravám do blízkého i vzdálenějšího okolí. Tomu je také uzpůsobena i současná tvorba tras, ať už pro pěší, či pro cyklisty.
Zmiňovanou štěchovickou stezku Klub českých turistů (KČT) před pár lety obnovil. Vede sice už trochu jinudy, protože její značná část zmizela pod hladinou po výstavbě přehradní nádrže, ale stále umožňuje poznávat krásy okolí Vltavy.
„Nyní je u Štěchovic na více než pěti kilometrech nejstarší stezka vyznačena v původním provedení – červenými pruhy. Ty byly výrazně větší než současné piktogramy,“ uvedl mluvčí KČT Roman Hrůza.
Hledání Středozemního moře v Praze. V této Zlaté uličce se dělaly táboráky |
Pokud se už někdo vydá na obnovenou nejstarší, štěchovickou stezku, neměl by se prý ale omezovat pouze na červenou značku. Za zmínku a zastavení rozhodně stojí také některá místa v okolí. A nemusí jít jen o proslulou přehradu na Vltavě.
Z blízkého Brunšova vede zelená značka do Hradištka. Od roku 2012 je k dispozici naučná stezka Vystěhované Hradištko, která připomíná nucené vysídlení oblasti za německé okupace a zřízení vojenského cvičiště zbraní SS.
Z Jíloviště na Tok i Prahu
Nově se milovníkům chůze nabízí mimořádná možnost projít téměř celé Brdy. A to od okraje metropole po centrální části pohoří v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Brdská hřebenovka má úctyhodnou délku 120 kilometrů, a pro většinu turistů tak není výletem na jeden den. Pražanům ale stačí popojet třeba autobusem do Jíloviště a rozvrhnout si výšlap vrcholovými partiemi Brd na etapy.
Ze středočeského pohledu jde o přelomový projekt. Vznik hřebenové stezky podpořilo hejtmanství ve spolupráci s KČT, destinačními managementy, ale třeba také Vojenskými lesy a statky ČR.
Neznámá Praha. I Pražský hrad má tajemství, kam turistické cesty nevedou |
„Tato změna je největší, kterou síť turistických značených tras zažila od vyhlášení CHKO Brdy v roce 2016. Hřebenovka spojuje dva kraje a vede přes pět okresů. Většinou je vedena po stávajících trasách, ale bylo nutné navrhnout i nové propojky v centrální části Brd,“ upozornil koordinátor Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko Luboš Kožíšek.
Zájem o výlety v oblasti je značný. Pozornost turistů, kteří do Brd vyrážejí z metropole, středních i západních Čech, těší také iniciátory propojení brdské turistiky. „Oblast bývalého vojenského újezdu Brdy nabízí opravdu nepřeberné množství úžasných míst. Oplývá jimi i tato nová hřebenovka, která spojuje masiv Toku a oblast vrcholu Praha. Jde o lokality, které jsou pro návštěvníky velmi atraktivní,“ podotýká krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (TOP 09).
Na své si přijdou i cyklisté
V současné době je ve středních Čechách a okrajích Prahy díky aktivitě dobrovolníků KČT vyznačených více než 10 tisíc kilometrů stezek. Z toho pěší trasy v délce 6 340 kilometrů, cyklotras je 4 110 kilometrů.
K těm, které spojují metropoli s regionem, patří například velmi atraktivní trasa s označením 8100. Měří totiž skoro stejně jako Brdská hřebenovka, celkem 124,4 kilometru. Obepíná navíc Prahu a nabízí návštěvu Černošic, Roztok a třeba i Vraného nad Vltavou.
Na Úvalsko zavede zájemce cyklotrasa A50, z Prahy přes Dolní Břežany a dále do Jílového vede nenáročná šestnáctikilometrová stezka 19A. A pěkný okruh nabízí i KO1 kolem Hostivice a Chýně.