Musel jsem mlčet, ale přineslo to výsledky, řekl o kauze Dozimetr Scheinherr

  11:26,  aktualizováno  15:43
O dění kolem kauzy Dozimetr ve středu promluvili zástupci sdružení Praha Sobě. Například TOP 09 tvrdí, že klub Prahy Sobě neudělal dost pro zabránění korupčního jednání v pražském dopravním podniku, jehož předsedou dozorčí rady je Adam Scheinherr. Ten kritiku odmítl, kvůli spolupráci s policií prý nemohl nic říct, protože by gang kolem Petra Hlubučka mohl začít zametat stopy.

„Praha Sobě vznikla proto, že nám šlo na nervy, jak ODS krade na Praze 7. Zakázky pro příbuzné, rozprodej bytů pro kamarády a další kauzy,“ uvedl na začátek lídr klubu Jan Čižinský.

Ten řekl, že když klub přišel magistrát a do městských firem, všude byli všichni s někým propojení. Znovu tak začali prověřovat zakázky z dob ODS a ANO. „Netušili jsme však, že náměstek Petr Hlubuček zakládal zločinecký gang. Nyní jsou lidé za mřížemi a je tu možnost opravdové změny v pražské politice,“ komentoval situaci.

Zároveň se zastal primátorova náměstka pro dopravu Adam Scheinherra, který vede dozorčí radu DPP. Náměstek před dvěma lety podal v souvislosti s podezřením na korupci v DPP trestní oznámení, opozice i někteří zástupci koalice ho kritizují, že je o tom neinformoval. „Konal tak, aby nikdo nepostřehl, že spolupracuje s policií. Kdyby to někdo věděl, nic by se nevyšetřilo a nebylo tak, jak je dnes,“ uvedl s tím, že Scheinherr věděl pouze o tom, že si Hlubuček přes Mateje Augustina řekl o úplatek. „O rozsahu gangu nic nevěděl,“ doplnil s tím, že se jedná o rozsáhlou chobotnici, které někdo konečně seká chapadla.

„Odpovědný politik má toto řešit s policií, nezametat to pod koberec politické strany a udržet mlčenlivost,“ řekl k tomu sám Scheinherr.

Měl bys viset, vyhrožují Scheinherrovi anonymové

Ten ve středu absolvoval také výslech na policii, který trval tři hodiny. „Byl jsem tam se dvěma vyšetřovateli a asi deseti obhájci těch, kteří jsou dnes obviněni. Musím říci, že jsem trošku vyčerpán, ale věřím, že jsem zase pomohl policii a vyšetřovatelům posunout případ o kousek dál,“ řekl náměstek, kterému chodí výhrůžky. Někdo u něj v noci dokonce zvonil, což se nikdy předtím nestalo.

„Byly to většinou anonymní výhrůžky typu že jsem práskač, udavač, že by mě měli pověsit a podobně,“ řekl.

Náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek pak dodal, že kvůli kauze se na situaci v české metropoli zaměří i Evropská investiční banka, která městu nedávno schválila úvěr na stavbu linky metra D ve výši 22,76 miliardy korun. „Byl jsem ujištěn, že tato evropská instituce, která si zakládá na své reputaci, tuto situaci nepodcení a bude ji velice podrobně monitorovat,“ řekl náměstek.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v kauze minulou středu obvinili 13 lidí kvůli hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Do vazby v pátek poslali nyní již bývalého náměstka Petra Hlubučka, stíhaný je také zlínský podnikatel Michal Redl, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

ODS ve čtvrtek vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) k rezignaci. Občanští demokraté zároveň po Scheinherrovi požadují zveřejnit obsah trestního oznámení, které zhruba před dvěma roky v souvislosti s DPP podal. Podle ODS politici o nekalém jednání věděli a nezabránili mu.

Scheinherr označil za „vtipné“ vyzývat ho jako tzv. whistleblowera k rezignaci. Scheinherr rovněž několikrát řekl, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v DPP odhalit a spolupracoval s policií.

Na dotaz o možnosti personální obměny celé dozorčí rady DPP serveru iDnes.cz Scheinherr odpověděl, že v dozorčí radě hodlá zůstat, aby v další korupci zabránil. Rada by měla vypsat veřejnou soutěž na všech pět míst členů představenstva firmy, bude o tom jednat dnes od 16 hodin.

PŘEHLEDNĚ: Hlava skupiny nebo osobní řidič. Kdo je kdo v kauze Hlubuček

Kandidát na šéfa metropole za Prahu sobě Jan Čižinský celou situaci v pátek komentoval s tím, že se Scheinherr řídil instrukcemi policie a svým jednáním nemařil práci detektivů.

Čižinský také tvrdí, že se jeden z podezřelých Matej Augustín stal ekonomickým ředitelem dopravního podniku i díky TOP 09. V reakci na to na pražský zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že na Čižinského podá žalobu. Stejně tak i jeho poradce Jiří Fremr v souvislosti s kauzou mezitím ve straně skončil. Na kandidátce v komunálních volbách nebude figurovat ani místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, který v pondělí rezignoval na svůj post v dozorčí radě DPP. V úterý dopoledne Doležal rezignoval i na místo místostarosty Prahy 9.

Kauza vedla také k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka ze STAN, který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem zase členství v hnutí STAN.

Autor: