Lidé u amerického velvyslanectví demonstrovali za právo na potrat

  23:12
V sobotu odpoledne se v Praze sešli zastánci práva na potrat. Shromáždění svolalo Amnesty International před velvyslanectví USA. Lidé měli přijít vyjádřit svůj nesouhlas z možného vývoje ve Spojených státech, který znesnadní tamním ženám možnost podstoupení potratu.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Protest reaguje na zrušení precedenčního rozsudku v kauze Roeová versus Wade, kterým byly zlegalizovány potraty v celých Spojených státech a pro který hlasovali soudci Nejvyššího soudu USA za začátku tohoto týdne.

V případě, že se USA vrátí do situace před rokem 1973, budou o své legislativě k potratům rozhodovat jednotlivé státy. Podle NYT se očekává, že více než polovina států potraty povolí, avšak státy zejména na jihu a středozápadě je buď zakážou nebo dostupnost potratů ztíží.

Amnesty International proto na sobotní odpoledne svolalo protest před velvyslanectví USA v centru Prahy. Na jejich facebookovém profilu zazněla výzva „za záchranu reprodukčních práv v USA a po celém světě!“

„Chtěli jsme vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že by ženy v Americe měly ztratit přístup k potratům, ale měla to být i událost na povzbuzení. Tento týden se dozvídáme, jak na různých ministerstvech sedí lidé z Hnutí pro život a Aliance pro rodinu,“ řekla iDNES.cz Irena Hůlová z Amnesty International. Účastníci akce se mohli těšit na společné zpívání protestních a feministických písní.

„Na shromáždění jsme dohlíželi a nemuseli jsme řešit žádné problémy. Na místě bylo asi třicet lidí,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí policie Jan Daněk.

Naposledy v Praze zastánci práva na potrat manifestovali minulý víkend. Sešli se na náměstí Jana Palacha, aby i vyjádřili nesouhlas s Národním pochod pro život. Tehdy jich dorazilo zhruba 200.

Autor: