Kvůli ekonomické krizi musely děti omezit kroužky, bez peněz sport strádá

  18:24
Mladí fotbalisté Čechie Uhříněves měli i v zimě napilno. Poctivě trénovali na jarní část sezony, kromě turnajů v tělocvičně uspořádal klub ve spolupráci s městskou částí Praha 22 i „zimní ligu“, ve které nakonec brali bronz. Po dvou strastiplných letech si tak děti mohou užívat kompletní ročník bez pandemických omezení. Na sport však dopadá ekonomická krize.

ilustrační snímek | foto: Petr Bílek, MF DNES

Projevuje se to nejen na tom, že děti méně sportují, ale i na kvalitě sportovních kroužků.

„Fotbal není tak drahý sport, přesto i my samozřejmě pociťujeme, jak na všechny krize dopadá,“ říká Tomáš Podvín, trenér starších žáků Čechie Uhříněves.

Dražší členské příspěvky

Kvůli současné ekonomické situaci muselo omezit svoje sportovní aktivity 27 procent sportujících dětí, vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos.

Problém jsou pro některé rodiče mimo jiné zvýšené členské příspěvky. Se zdražením se v průzkumu setkaly tři čtvrtiny rodičů. Cena se oproti původní zvýšila ve čtvrtině případů o více než třicet procent. Každý čtvrtý rodič dokonce zaznamenal zdražení o více než polovinu. Vyšší příspěvky potvrzují i kluby oslovené redakcí MF DNES.

„Členské příspěvky, které jsou u nás pro letošní rok 1 200 korun, jsme zvyšovali z 600 korun. Pro důchodce a mládež zůstal členský příspěvek nezměněn,“ uvádí František Hadaš, předseda SK Start Praha, který v metropoli sdružuje celkem sedm sportovních oddílů včetně lukostřelby či stolního tenisu.

Sportovní kluby pociťují ztrátu zájmu, děti raději sedí s mobilem

Na vině jsou kromě inflace i vyšší náklady na energie, které prodražují provoz sportovních areálů. Mnoho sportovních klubů si proto nedokáže dostatečně zaplatit trenéry mládeže. Zároveň si ale potřebují udržet mladé členy, protože si nemohou dovolit přijít o jejich členské příspěvky.

„Mnoho lidí přešlo na finančně méně náročné sportování v přírodě či individuální cvičení,“ potvrzuje Jakub Prahl, hlavní trenér PSK Olymp Praha Karate.

Méně masové sporty mají podle něj situaci složitější, s čímž souhlasí i trenér fotbalu. „Od nás odchází především ti, kteří hrají odmala dva a více sportů najednou. Když je šikovný, vybere si ten sport, ve kterém má větší šanci reprezentovat, třeba basketbal. Celkově ale ve fotbale úbytek talentů nevidím, jinde jsou na tom hůře,“ konstatuje Podvín a dodává, že se do jeho klubu úspěšně integrovalo také několik hráčů z Ukrajiny.

Více peněz z eráru?

Podle zhruba třetiny účastníků výzkumu má současná ekonomická situace negativní dopad na kvalitu sportovních kroužků. Osm z deseti rodičů si myslí, že by vláda měla více podporovat sportovní oddíly a kroužky pro děti.

Podle předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Ondřeje Šebka je cílem agentury, aby sportovní kluby dostaly v roce 2024 více peněz než letos, kdy získají ze státních peněz celkem 6,9 miliardy korun.

V Česku sportují jen děti z bohatých rodin, ty z chudých tloustnou

„Budeme se snažit, aby podpora klubů a svazů rostla v nominální hodnotě,“ informuje Šebek. Pražské kluby kromě státu čerpají dotace na provoz či investice také od magistrátu. Jejich mechanismus v minulém volebním období změnil bývalý radní pro školství a sport Vít Šimral (Piráti). Toho nahradil Antonín Klecanda (STAN), menší kluby se od té doby obávají dalších změn. Na některé se totiž již teď nedostane.

„Zdražovali jsme mimo jiné kvůli propadu financování rozvojového programu magistrátu,“ říká Bohuslav Hybrant, předseda Českého svazu taekwondo.

Pražské děti nesedí doma

Děti i přes omezení sportovat nepřestaly. Z průzkumu vyplývá, že více než sedmdesát procent rodičů má alespoň jedno dítě, které za poslední rok sportovalo v nějakém oddílu či kroužku. V metropoli je jich ze všech krajů nejvíce. Až 86 procent oslovených rodičů uvedlo, že jejich ratolest v loňském roce sportovala. Plno hlásí například lezecké stěny.

„Jako každé pololetí máme zájemců více, než můžeme uspokojit,“ hlásí Alice Strnadová z horolezeckého oddílu Satalice. Výhodou lezectví podle ní bylo to, že fungovaly i v covidových uzávěrách. „Zní to sice podivně, ale povzbudili jsme naše lezce ke sportovním aktivitám v přírodě a uspořádali jsme pro ně videokurzy a soutěže,“ dodává Strnadová.

Dětské kluby a sportovní oddíly v ohrožení. Nedostaly peníze od státu

Tento týden odstartoval osmý ročník akce „Díky, trenére“, která si klade za cíl ocenit práci trenérů mládeže. Až do konce dubna mohou mladí sportovci, jejich rodiče i další lidé nominovat kouče ze svého okolí, kteří si podle nich zaslouží vyznamenat.

Vítěz získá finanční prostředky na rozvoj klubu i svých trenérských dovedností v celkové výši 200 tisíc korun. Loni zvítězila Monika Vojtová, trenérka karate z Českých Budějovic.

Autor: