V Praze chybí vakcíny Moderna, menší očkovací centra omezí kapacitu

  13:00
V Praze chybí vakcíny od firmy Moderna. V některých případech jí není dostatek ani pro lidi, kteří mají dostat již druhou dávku očkování. Dokud se dodávky této látky opět nenavýší, město bude muset omezit provoz některých očkovacích center. Omezení se bude týkat především míst, která mají kapacitu do tisíce lidí týdně.

Očkování ve sportovní hale v pražských Klánovicích. | foto: Petr TopičMAFRA

Na dodávkách vakcín od firmy Moderna jsou v metropoli závislá všechna nestátní očkovací centra. Kvůli jejímu nedostatku nyní ministerstvo zdravotnictví po Praze požaduje, aby provoz některých očkovacích míst limitovala.

Látky totiž není mnohdy dostatek ani na druhé dávky očkování. Mnoho lidí se tak nemůže přijít naočkovat, ačkoli jsou již delší dobu registrováni.

Dočasné omezení se dotkne těch nejmenších center. Půjde o místa, která se nacházejí v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích center, především v okolí národního očkovacího místa v O2 aréně. 

Provoz se omezí také v místech, která mají kapacitu do 1 000 lidí týdně. Od 1. května se uzavře například očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare.

K očkování smí další skupina, registrace se otevírá starším 55 let

Stát však na následující měsíce slíbil větší dodávky vakcíny Pfizer. Do konce června jich má do Česka dorazit až 1 170 000. 

Na Prahu by v červnu mohlo připadnout až 69 tisíc dávek této látky týdně. Pfizer však oproti vakcíně Moderna vyžaduje náročnější skladování i distribuci.

„Z důvodu omezení v distribuci bude vakcína od firmy Pfizer dodávána na očkovací místa schopná během pěti dnů proočkovat celé plato, tedy 1 200 dávek. Tento způsob nám umožní dodržet klíčový princip pražské očkovací strategie – tedy využít nedostatkovou vakcínu nejefektivnějším možným způsobem a nenechat ji zbytečně dlouho ležet, když může zachraňovat životy,“ uvedla radní hlavního města Milena Johnová.

Podle původního plánu se v Praze využívá látka Pfizer/BioNTech ve státních centrech ve velkých nemocnicích a ve velkokapacitním centru na Vyšehradě. Moderna má sloužit pro menší centra, kterých je několik desítek. Praktickým lékařům míří AstraZeneca a od května i látka firmy Johnson & Johnson.

Zdravotníci v Česku za pondělí aplikovali 53.115 dávek vakcín proti covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o desetinu méně. Od začátku vakcinace bylo podáno téměř 2,9 milionu dávek. Plně očkovaných je více než 954 tisíc lidí.

Autor: