Místo všech jen linka, kterou jedete. Metro testuje další schéma zobrazení stanic

  11:18
Pražská integrovaná doprava (PID) představila alternativní verzi schémat stanic v metru. Oproti listopadové podobě má alternativní „jezevčík“ na sobě znázorněnou jen tu linku podzemní dráhy, na níž se cestující zrovna vyskytuje. Ve vozech metra budou nová schémata k vidění do konce března.

Původní a nové návrhy schéma stanic metra. | foto: Koláž iDNES.cz

PID v rámci projektu Čitelná Praha nabízí alternativní variantu schématu metra, tzv. jezevčíka, který je umístěný nad dveřmi soupravy.

„Na základě vašich ohlasů jsme pro vás před chystaným průzkumem připravili alternativní verzi. Ta zobrazuje pouze konkrétní linku metra, na které se nacházíte. Úpravou ke zlepšení čitelnosti prošlo také schéma celkového trasování linek metra s detailem centra,“ vysvětlil PID na svém facebookovém účtu.

Který z návrhů vám přijde lepší?

celkem hlasů: 5808

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 15. února 2024. Anketa je uzavřena.

Nejradši mám staré schéma s bílým pozadím4461
Listopadová verze se třemi linkami je lepší, je tam všechno952
Verze s konkrétní linkou je pro mě srozumitelnější366
Je mi to jedno, na schéma se nedívám29

V následujících týdnech proběhne ve stanici Jiřího z Poděbrad na trati A a ve vozech metra uživatelský průzkum.

„Budeme se vás ptát, jak jsou pro vás nové prvky čitelné a kterou z nabízených variant byste preferovali. Ve stanici Jiřího z Poděbrad budeme zkoumat především upravené verze vodorovného schématu stanic metra a také zcela nové vertikální schéma stanic na začátku nástupiště,“ vysvětlil PID. Další průzkum probíhá online.

Z Podbaby do Podbaby. Praha nechá zpracovat studii okružní linky metra

Uživatelé sociálních sítích tuto změnu přijímají rozpačitě. „Jezevčík s jednou trasou je super. Černá taky. Jen zastávky s bezbariérovým přístupem bych označil klasicky, a ne legendou, kde to není,“ komentoval příspěvek PID na Facebooku Miroslav.

„Zajímavý, že jenom Praha má v roce 2024 archaický jezevčíky... Tady v Paříži máme světelné jezevčíky, které označují světýlkem jaké zastávky souprava projela (blikáním znázorňuje v jaké zastávce jste),“ zhodnotil na stejné sociální síti Lukáš.

„Tohle vypadá o 1000 % líp, než ta původní přehuštěná verze,“ napsal spokojeně Michal. Podobný názor má i další uživatel Martin. „Tohle vypadá parádně,“ podotkl.

Stejně jako u listopadové verze se objevily názory, že černé pozadí není pro schéma vhodné. „Černá byla super, když byla v 90. letech podsvícená. Teď určitě ne,“ uvedl Tomáš. Černé pozadí však vyšlo pozitivně v loňském průzkumu, který byl zveřejněn na začátku prosince.

Někteří lidé preferují variantu se třemi linkami, protože se podle ní orientují při přestupech. „Nepřijde mi to dobrý. U verze kde jsou všechny linky jsem si mohl alespoň naplánovat trasu, kde musím přestoupit, když se chci někam dostat. U této alternativní verze nade dveřmi to není možně,“ napsal uživatel Václav.

Novou grafiku s tmavým pozadím již cestující mohou vidět ve stanicích metra Palmovka, Jiřího z Poděbrad a Chodov. Nachází se i na nově otevřené vlakové zastávce Rajská zahrada.

V testovacích soupravách budou schémata vystavena do konce letošního března.

5. dubna 2022

Autor: