O víkendu mizí z Prahy sto tisíc lidí. Nová aplikace ukazuje, jak lidé cestují

  11:40
Uvažovali jste někdy, proč je na území vaší městské části hustý provoz a vozy městské hromadné dopravy jsou vytížené? Může to způsobit dojíždění obyvatel do školy či práce. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) nyní představil aplikaci, která odhaluje, odkud, kdy a kam jezdí nejvíce lidí. Díky těmto datům chce zlepšit infrastrukturu v hlavním městě.

Jak se pohybují Pražané? Nová mapová aplikace ukazuje dojížďku v pražském metropolitním regionu i za jeho hranice. (27. listopadu 2024) | foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Nová mapová aplikace IPR je dostupná veřejnosti a pomáhá například odhalit dopravní přetížení nebo potřebu rozvoje veřejné dopravy. IPR a městské části z aplikace zjišťují například to, jak dojíždění do školy, práce nebo za službami zatěžuje infrastrukturu. Tyto informace poté zohledňují při územním a strategickém plánování.

Data získává IPR v anonymizované formě od mobilních operátorů, aplikace je velice přesná. Podle Českého statistického úřadu totiž používalo v roce 2022 mobilní telefon 99 procent Čechů starších 16 let. Informací o poloze, na jejichž základě je možné sledovat pohyb lidí po Praze, je tedy více než dostatek.

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

„Data mobilních operátorů ukazují, že celý region je velmi dynamický. Bez využívání dat je plánování v současnosti nemyslitelné. Podrobnější studie ukazuje také nerovnoměrnost pohybu v jednotlivých okrajových částech Prahy,“ uvedl Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy.

Mapová aplikace s názvem Časoprostorové chování uživatelů je umístěna na webu IPR. Po jednoduchém zadání parametrů v ní může každý sledovat, kolik obyvatel vycestovalo v průměrný pracovní den nebo o víkendu z Prahy a kam, kolik lidí a odkud naopak do Prahy přijelo nebo jak se mění počet lidí v jednotlivých částech města v průběhu dne.

Bydlíte v Praze a míříte o víkendu z metropole za rekreací?

celkem hlasů: 691

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 6. prosince 2024. Anketa je uzavřena.

Jen někdy257
Ne240
Ano194

Data například ukazují, že na území hlavního města se v pracovních dnech pohybuje okolo 1,4 milionu lidí denně. O víkendu je to o zhruba 130 tisíc méně, kdy obyvatelé Prahy vyráží do okolních okresů za rekreací.

Městskou částí, kam dojíždí nejvíce lidí, je Praha 1. V průměru sem přijede téměř 100 tisíc lidí denně, a to jak v pracovním dnu, kdy se jedná zejména o pracující, tak o víkendu, kdy do centra míří hlavně turisté. Naopak z městské části Praha 12 (Modřany a přilehlá katastrální území) vyjede denně v průměru o 13 tisíc lidí víc, než kolik sem přicestuje do školy či za prací.

Získávání dat z mobilů

Aby byl mobilní telefon schopen provozu, musí být připojen k základnové stanici (BTS – Base Transceiver Station). Každá stanice pokrývá určitou část území, a když se člověk mezi nimi pohybuje, jeho telefon se k nim automaticky přihlašuje.

Jednotlivé záznamy mobilní operátoři vyhodnocují a výsledkem těchto analýz jsou anonymizovaná data, která obsahují souhrnné informace z vybraného území v daném čase.

MHD v Praze na dvojnásobek nezdražíme, slibuje Hřib. Chce zvýšit i cenu parkování

„Zpracovávat primární data může pouze mobilní operátor. K nám už se pak dostávají data anonymizovaná, která mohou být dále legálně vyhodnocována a zveřejňována,“ popisuje proces ředitel IPR Ondřej Boháč.

Lidé však nemusí mít obavy o svou bezpečnost či soukromí. Při zpracování a předání dat se nikdy neurčuje přesná poloha zařízení, přiřazuje se pouze oblast pokrytí BTS. Rovněž se nejedná o záznamy jednotlivých lidí, vždy jsou předávány souhrnné a anonymizované informace.

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy:

13. května 2024

Autor: