Statisícové odměny i krádež identity. Pražské politiky čeká bouřlivé jednání

  8:00
Pražskou politickou scénou od minulého týdne rezonuje hned několik kauz. Přestřelky mezi politiky vyvrcholí dnes na posledním letošním jednání zastupitelstva, kdy se dozajista bude volat po rezignacích či odvolání nejen volených zástupců Pražanů.

Oficiální předání kanceláře bývalého primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nově zvolenému primátoru Bohuslavu Svobodovi (ODS). (17. února 2023) | foto: Topič PetrMAFRA

Asi největší ohlasy veřejnosti i politiků vyvolaly informace o tom, že ředitel magistrátu Martin Kubelka vyplatil své asistence na mimořádný odměnách za minulý rok 857 tisíc korun. Což je více, než na kolik si přišla většina ředitelů magistrátní odborů. Navíc tato zaměstnankyně získala k nájmu městský byt na prestižní adrese v Provaznické ulici.

Kvůli tomu požaduje nyní řada politiků Kubelkovu rezignaci. Nejvýrazněji Piráti a Praha sobě, za jejichž společné vlády ředitel na své místo nastoupil.

Piráti zaslali primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) otevřenou výzvu, aby tento případ nechal prošetřit. Důvodem bylo, že Svoboda se Kubelky bezprostředně po zveřejnění kauzy zastal. „Věc podkopává důvěru ve spravedlivé hospodaření s veřejnými prostředky,“ okomentoval místopředseda zastupitelského klubu Pirátů Viktor Mahrik.

Politický útok

Kubelka v reakci pro iDNES.cz sdělil, že ke svému odstoupení nevidí důvod a naopak věc považuje za politicky motivovaný útok. Naznačil tím ostré spory, které má s Piráty, především s náměstkem pro dopravu Zdeňkem Hřibem.

Neshody obou pražských hodnostářů začaly vyplouvat na povrch po zveřejnění auditu, který poukázal na nesrovnalosti u smluv mezi městskou firmou Operátor ICT (OICT) a magistrátem. Hřib tehdy označil dokument za „audit práce úředníků“, proti čemuž se Kubelka tvrdě ohradil s tím, že na problémy úřad dlouhodobě upozorňoval.

Ředitel pražského magistrátu dal asistentce statisícové odměny i městský byt

Na zářijovém zastupitelstvu Kubelka šokoval všechny přítomné slovy o tom, že Hřib loni v prosinci vyhrožoval, že pokud magistrát neproplatí faktury OICT, Piráti nepodpoří rozpočet. Hřib tehdy označil tyto výroky za snahu zdiskreditovat Piráty před krajskými volbami.Jen se souhlasem ministra

Na otázku, jaký postoj Svoboda ke kauze dnes zaujme a jaké argumenty případně využije, primátor pouze vzkázal, že počítá s tím, že se téma otevře a že je připraven reagovat. Svobodův postoj nicméně lze odhadnout už na základě Kubelkových reakcí. „Vždy, když uděluji svým podřízeným zaměstnancům mimořádné odměny, postupuji v souladu s právními předpisy,“ řekl.

Hlavní aktéři pražských kauz

Martin Kubelka se ředitelem úřadu stal v prosinci 2020. Předtím působil jako ředitel odboru evidence majetku nebo jako vědecký pracovník.

Zdeněk Hřib (Piráti) je náměstkem pro dopravu od února loňského roku. V minulém volebním období zastával post primátora.

Michal Kočí (Piráti) byl do vypuknutí kauzy s krádeží identity předsedou Pirátů v Praze 10. Teď je již jen řadovým zastupitelem za tuto stranu v této městské části.

Zákoník práce totiž nestanovuje u mimořádných odměn žádnou hranici, jako třeba v případě osobních příplatků. Omezené jsou tak pouze rozpočtem na platy.

Ředitele magistrátu sice může jmenovat a odvolat pouze primátor, ale jen se souhlasem ministra vnitra. Navíc vedoucího úřadu je možné v takové situaci odvolat pouze tehdy, pokud závažným způsobem porušil některou ze svých zákonem stanovených povinností nebo se dopustil dvou méně závažných porušení v posledních šesti měsících.

„Od roku 2013 udělil ministr vnitra celkově jen dva souhlasy s odvoláním ředitelů krajských úřadů, resp. ředitele Magistrátu HMP. V prvním případě šlo o odvolání ředitele Olomouckého kraje Libora Kováře v listopadu 2013 a ve druhém případě o odvolání bývalé ředitelky Magistrátu HMP Martiny Děverové z června 2018,“ sděluje Hana Malá z odboru komunikace Ministerstva vnitra ČR.

Děverová se mimochodem letos v březnu dohodla s magistrátem na mimosoudním vyrovnání deset milionů korun za to, že stáhne žaloby na neplatnost výpovědi, přičemž soud jí předtím dal za pravdu.

Co se týče městského bytu, Kubelka sice přidělení navrhuje, ale nakonec ho schvaluje až městská rada.

Chyba účetní

Ve druhé kauze figuruje Hřib nikoliv jako kritik, ale jako kritizovaný. Náměstek totiž několik měsíců pobíral odměnu 56 tisíc korun za členství v představenstvu firmy Pražská energetika Holding, na což nemá jako neuvolněný člen rady nárok.

Lobbista pro školku. Pirátský poradce se rok vydával za pražského místostarostu

Podle Hřiba se tak stalo účetní chybou, vedení společnosti ho jmenovalo na konci června, na chybu přišel během prázdnin, vše ohlásil na prvním zasedání představenstva na konci září a celou částku vrátil. I tak od něj bude chtít primátor Svoboda vysvětlení.

Pozvánka na narozeniny

Poslední případ je zároveň tím nejbizarnějším. A týká se rovněž Pirátů. Opoziční zastupitel Prahy 10 Michal Kočí (Piráti) a poradce náměstkyně pro životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) se v e-mailové komunikaci vydával za místostarostu desáté městské části Tomáše Peka (TOP 09).

Rok se vydával za pražského místostarostu. Pirátský poradce nyní rezignoval

Ze schránky, která byla podobná té Pekově, pak například rozeslal pozvánky na oslavu narozenin místostarosty nebo si psal s úřady o tom, že plánuje předat rekonstrukci Mateřské školy Hradešínská firmě lobbisty Tomáše Hrdličky.

Kočí se na sociálních sítích omluvil, celou věc označil za špatný vtip a rezignoval na místo předsedy Pirátů v Praze 10. Pek ale i tak plánuje na Kočího podat žalobu.

Autor: