Praha 1 ustoupila tlaku magistrátu a veřejnosti. Vzrostlý javor nepokácí

  8:50
Městská část Praha 1 vyšla vstříc požadavkům veřejnosti a magistrátu hlavního města a vzrostlý javor na Anenském trojúhelníku nepokácí. Plánovaný projekt revitalizace lokality s propojením k řece upraví a přidá další zeleň. Čapadlo, které vytváří průchod pod Smetanovým nábřežím na pravý břeh Vltavy, bude plně zpřístupněno, až javor dožije.

Protestní shromáždění u Smetanova nábřeží proti kácení javoru stříbrného. Na místě má vzniknout vydlážděné náměstí. (12.3.2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

„Praha 1 se po diskusi s občany a odborníky rozhodla upravit projekt revitalizace Anenského trojúhelníku. V místě tak zůstane stát javor, který měl být podle původní schválené verze projektu skácen a nahrazen novým vzrostlým stromem. Javor bude dendrologicky ošetřen a zabezpečen,“ sdělila iDNES.cz ve středu večer mluvčí Spojených sil pro Prahu Šárka Kuželová.

Městská část na prostranství vysadí i další nový vzrostlý strom, platan javorolistý, a lokalitu navíc doplní o nový vodní prvek, zeleň a prostor pro posezení a odpočinek.

„Historické čapadlo bude v této fázi zčásti odkryto a zpřístupněno směrem od řeky a zájemci se k němu budou moci dostat prostřednictvím procházkového mola od čapadla Hollar,“ vysvětlilo nové plány vedení Prahy 1. Zároveň chce jeho provizorní zpřístupnění po schodech z nábřeží, stejně jako je tomu právě u čapadla Hollar.

Javor je vrostlý do čapadla, počká se, až dožije

Čapadlo, které je nyní částečně zasypáno hlínou, vytváří průchod pod Smetanovým nábřežím na pravý břeh Vltavy. Celé bude zpřístupněno až po dožití javoru stříbrného, který je do čapadla vrostlý, a brání tím jeho plánovanému odkrytí.

Lidé proti pokácení stromu několikrát protestovali přímo na Anenském trojúhelníku a více než pět a půl tisíc lidí podepsalo online petici. Zastupitelé hlavního města ji měli veřejně projednávat ve čtvrtek na zastupitelstvu.

Na stranu aktivistů se přidali i pražští radní, když v pondělí rozhodli, že Praze 1 prozatím nezapůjčí čapadlo ze svého majetku, s jehož zpřístupněním projekt přestavby Anenského trojúhelníku počítal. Magistrát městskou část znovu vyzval, aby strom zatím nekácela a projekt přepracovala.

„Děkujeme všem občanům za jejich připomínky a návrhy k plánované revitalizaci Anenského trojúhelníku a jsme přesvědčeni, že se nám i při zachování javoru podaří v místě vytvořit lokalitu, kam budeme zejména my, kteří v Betlémské čtvrti žijeme, rádi chodit na procházky a trávit volný čas,“ okomentoval změny starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Starosta kvitoval také konstruktivní dialog s vedením hlavního města, zejména pak s primátorem Zdeňkem Hřibem a jeho náměstkem pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petrem Hlaváčkem. Primátor zase ocenil Hejmu, že byl „otevřený jednání“ a svého náměstka za „neuvěřitelnou vůli k hledání technického řešené celé záležitosti“.

Autor: