Pražští zastupitelé odmítli zřídit speciální výbor na podporu podnikatelů

  15:12
Podpoře podnikatelů, kteří byli postiženi opatřeními proti šíření koronaviru, se měl na pražském magistrátu zabývat nový výbor. Návrh na jeho zřízení představil opoziční zastupitel Ivan Pilný z hnutí ANO. V hlasování neuspěl, většina zastupitelů ho označila za zbytečný.

Podporu podnikatelů zařadili zastupitelé na program na základě svého rozhodnutí z minulého jednání.

„Praha nemá žádný strukturovaný přístup k podnikání. Máme platonický výbor, který se zabývá správou majetku (pozn. redakce: má ho pod sebou Vít Šimral, radní pro oblast školství a podpory podnikání), to dělá dobře, ale zároveň se má tento výbor zabývat podnikáním, a to nedělá dobře, protože to není jeho agenda,“ sdělil.

„Je už načase, abychom přistoupili k této problematice velmi strukturovaně, začali se zajímat o finance, co budeme dělat s více než 40 tisíci lidmi, kteří přijdou v Praze o práci,“ dodal Pilný.

Radní Vít Šimral (Piráti) v reakci na to uvedl, že hlavním aktérem, který má  pomoci soukromému sektoru napříč republikou, musí být stát. „Struktura rozpočtu Prahy je taková, že nemáme prostředky na to, abychom masivně přímo finančně pomohli celému soukromému sektoru na území hlavního města,“ uvedl Šimral. 

Výbor pro podnikání měl například vypracovat materiál na restrukturalizaci pražské ekonomiky a ve spolupráci s ministerstvem práce zajistit rekvalifikační kurzy pro nově nezaměstnané.

Proti jeho vytvoření bylo několik zastupitelů, kteří neviděli smysl pro zakládání další ekonomické skupiny. Návrh nakonec neprošel a zastupitelé nesouhlasili ani s tím, aby byla zpracována analýza dotačních programů na možnou podporu podnikatelům. 

„Kolem Prahy existují podniky jako třeba Amazon, které zoufale potřebují lidi. Rekvalifikace lidí je možná jen z části, potřeba je hlavně zajistit dopravu, a to znamená, že je nutné provést logistická opatření. Tím se však vůbec nikdo nezabývá a nikoho z vedení to nezajímá, že tady bude možná 50 tisíc lidí bez práce,“ řekl k výsledku hlasování předkladatel návrhu Ivan Pilný.

Schválena bylo jen usnesení, aby do konce roku rada předložila seznam kroků, které dosud učinila k podpoře podnikatelů v období koronavirové krize. Samostatný seznam má předložit primátor Zdeněk Hřib ze všech jeho jednání, ve kterých se snažil zajistit finance pro město. 

Zastupitelé projednávají také koncepci příjezdové turistiky. Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) zastupitele požádal, aby se v souvislosti s omezováním turistického ruchu nezaváděli žádné restrikce pro podnikatele.

„V tomto směru navrhuji a prosím, abychom odsouvali restrikce, vzali na vědomí, že tu máme další vlnu, agresivnější, která víc dopadá na podnikání, abychom vyslechli i podnikatele, kterých se to týká a společně vytvořili plán podnikání,“ řekl na zastupitelstvu Hejma.

Vedení města chce na základě koncepce turismu v centru zvýšit kvalitu života, zlepšit informovanost Pražanů a zajistit vyváženost využití památek místními obyvateli a turisty. Kultivovat se rovněž má celkově podoba turismu.

Autor: