V obytném domě v Praze unikal plyn, hasiči evakuovali stovku lidí

  17:42,  aktualizováno  19:26
Několik jednotek hasičů v úterý odpoledne zasahovalo v Praze 10 u úniku plynu v obytném domě. Všechny jeho obyvatele a několik lidí ze sousedních domů museli hasiči evakuovat. Celkem muselo opustit domov sto lidí. Plyn unikl z poškozeného podzemního potrubí.

„Při výkopových pracích došlo k poškození podzemního potrubí a masivnímu úniku plynu, který vnikl do prostor obytného domu. Evakuovali jsme osm domů, celkem asi sto lidí,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Fotogalerie

Pro evakuované obyvatele hasiči připravili speciální vyhřívané autobusy. Na místo dorazili plynaři, kteří se snažili poškozené potrubí utěsnit. 

Hasiči do výbušného prostředí nasadili speciální ventilátory, koncentrace se už podle Kavky podařilo snížit na dolní mez výbušnosti. „Čekáme, až se plynařům podaří uzavřít plyn,“ uvedl.

Plynaři se museli k porušenému místu prokopat, místo se muselo zaškrtit, čímž se zamezilo úniku, řekl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Poškozený kus se musí nahradit novým a potom se může obnovovat dodávka. „Týká se to asi šedesáti odběratelů,“ doplnil Vránek. Předpokládá, že potrubí bude opraveno během noci.

Hasičům se postupně dařilo snižovat koncentraci plynu v domech. V žádném z nich nebyla překročena hranice, která znamená nebezpečí výbuchu. Před 18. hodinou začala část hasičů postupně z místa odjíždět. 

„Až se podaří opravit potrubí, tak provedeme kontrolní měření a poslední odvětrání. Poté se lidé budou moci vrátit domů,“ vysvětlil Kavka. Po 19. hodině se plynařům podařilo potrubí utěsnit a lidé se začali do domů pomalu vracet.

Charkovská ulice v Praze

Charkovská ulice v Praze

Autoři: ,