Druhá etapa oprav Barrandovského mostu zabere tři měsíce, značně omezí dopravu

  11:02,  aktualizováno  12:20
Zástupci vedení hlavního města Prahy představili druhou etapu oprav Barrandovského mostu, která začne 15. května a potrvá do konce prázdnin. Podle všeho bude mnohem složitější než první část prací a přinese značná dopravní omezení. Objížďky budou připravené tak, aby rekonstrukce mohla probíhat bezpečně a podle plánu.

„Před námi je druhá etapa, měla by se rozjet naplno v polovině května a dojde ke značným dopravním omezením. Chtěl bych vás poprosit o trpělivost a omezení cest přes Barrandovský most v průběhu rekonstrukce,“ řekl na úvod primátor Bohuslav Svoboda.

Opravy zahrnují práce na severní polovině jižního mostu a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Doprava bude podobně jako loni vedena ve třech namísto nynějších čtyř jízdních pruzích v každém směru.

Druhá etapa bude podle zástupců pražské rady ještě složitější, protože bude uzavřená nájezdová rampa. „Teď tedy probíhá rekonstrukce nájezdových ramp, práce byly zahájeny 1.3. 2023. Smlouvu máme stanovenou na 92 dní, mohou nastat ale nepředvídatelné okolnosti,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib.

Barrandovská rampa bude uzavřena. Dělníci mimo jiné opraví svršek mostu a odvodnění, sanují spodní části nosné konstrukce či udělají nové římsy. Podle Hřiba Prahu čekají ještě dvě etapy oprav - etapa třetí a čtvrtá. Půjde o rekonstrukční práce na několik let.

Barrandovský most je průjezdný všemi směry, další práce začnou v březnu

Objízdné trasy povedou primárně po Pražském okruhu. Tentokrát bude dopravní omezení ještě horší. „Bude to práce na několik následujících let. Žádám, aby všichni řidiči byli trpěliví,“ sdělil Hřib.

„Cílem těch opatření je zabránění stojících kolon vozidel, tak aby se netvořily kolony v tunelech. To opravdu nechceme, nebylo by to bezpečné,“ doplnil Hřib. Podle něj budou posíleny spoje městské hromadné dopravy.

Zástupci pražské rady opakovaně apelovali na řidiče, aby byli v průběhu rekonstrukce trpěliví. „Zkuste se zamyslet nad tím, jestli po tom mostě skutečně potřebujete jet, nejlépe se mu vyhněte úplně. Pokud přes něj potřebujete jet, jeďte mimo špičku. Využívejte posílené spoje MHD,“ žádal Hřib.

Druhá etapa oprav, tentokrát severní poloviny jižního mostu, začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována v délce 92 dní, a to od května 2023. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Na pětiletých opravách mostu, které mají vyjít na 594,5 milionu korun, pracuje stavební firma Porr. Správcem stavby je konsorcium firem IDS Praha, společnosti Contract Management a VIS. Tyto tři subjekty společně dohlížejí na opravy.

Rekonstrukce mostu začala loni 16. května. Termín dokončení oprav byl několikrát posunut. Kvůli vynuceným úpravám projektu bylo v létě dokončení oprav posunuto do 29. září. Několik dní před koncem lhůty pak přišel stavebník s žádostí o další prodloužení prací, a sice do 22. října.

Autor: