Nové pražské ulice ponesou jména filozofů. A na ženy se zapomnělo, zní kritika

  16:34
Kantova, Hegelova nebo Kohákova. Taková a další jména významných českých i zahraničních filozofů ponesou nově vzniklé ulice a parky na Rohanském ostrově v Praze 8. V pondělí to schválila Rada hlavního města Prahy. Názvy však vyvolaly kritiku na sociálních sítích, a to z důvodu, že z celkem 19 míst není žádné pojmenované po ženě.

Vizualizace budov z druhé etapy Rohan City. | foto: Sekyra Group

Nové ulice vyrostly na území Karlína, kde developerská společnost Sekyra Group staví projekt Rohan City. Tam postupně vzniká nová obytná čtvrť, kde bude stát asi tři tisíce bytů, administrativní budovy, parky i nová základní škola.

Názvy ulic navrhl sám developer a předal je místopisné komisi, která je na konci loňského listopadu schválila.

„Součástí návrhu je i návrh na přejmenování tří ulic tak, aby jejich nové názvy tvořily jednotný ideový celek s ostatními novými názvy a sice podle osobností, které jsou spojeny myšlenkou pacifismu,“ stojí v usnesení, které Rada v pondělí přijala.

Přejmenování čeká Růžovodolskou, Vitáčkovu a Buriánkovu. Místo nich se objeví červené cedule s bílým nápisem Sokolova, Paloušova a Wittgensteinova.

Konec Koněva v Čechách. Jak mizí jméno ruského maršála z názvů ulic

Nově pojmenovaných pak bude 13 ulic, konkrétně Levinasova, J. L. Fischera, Kantova, Hegelova, Husserlova, Derridova, Carnapova, Kohákova, Millova, Scrutonova, Hejdánkova nebo Hobbesova. K nim přibudou také tři parky: Lockeův, Parfitův a Rawlsův.

Výjimkou mezi pojmenováním po filozofech je ulice Zátkova, která ponese jméno Ferdinanda Zátky, podnikatele, který v Karlíně založil pekárnu a později i sodovkárnu.

Kritika na sítích

Nápad na pojmenování ulic po slavných filozofech se lidem sice líbí, nechápou však, že žádná neponese jméno ženy.

„Je opravdu smutné a nepochopitelné, že si v celém procesu vymýšlení a schvalování nikdo nevzpomněl na Edith Stein, Hannah Arendt, Simone de Beauvoir, Boženu Komárkovou...,“ napsal například uživatel Daniel pod příspěvek hnutí Společně pro Prahu 8 na Facebooku.

Berlínské ulice mají být rovnoprávnější, radnice hledají ženská jména

Podobný názor zastává i Kateřina. „To je opravdu smutné, že z 19 nových místopisných jmen není ani jedno pojmenované po ženě... Přitom byly i ženy filozofky. Google během pár minut poradí například Simone de Beauvoir, Hannah Arendt, Elizabeth Anscombe,“ uvedla. Podle ní tímto opomenutím vzniká dojem, že ženy-filozofky nebyly a nejsou.

„Příště ty ulice radši pojmenujte třeba po kytkách, naděláte míň škody. Nechci být na každém kroku konfrontovaná s tím, že podle naší politické reprezentace ženy neměly v historii žádný význam (nedejbože intelektuální),“ zhodnotila rozhodnutí místopisné komise uživatelka Bára.

Kromě nulového zastoupení žen lidé v diskuzích upozorňovali i na blízkost Sokolovské a nové Sokolovy ulice, což se může plést.

Kritika se objevila i ze stran politiků, kteří si nepřítomnosti ženských jmen všimli. Jedním z nich je i pražský radní Adam Zábranský (Piráti). „Dnes jsem na radě nepodpořil materiál na pojmenování nových ulic a parků. Sekyra Group spolu s městskou částí Praha 8 navrhla pojmenování 19 nových ulic a parků po filosofech. To považuju za sympatickou myšlenku. Akorát je bohužel nenapadlo, že by některé z nich mohly pojmenovat po ženských filosofkách,“ napsal v pondělí na platformu X.

Myslíte si, že ulic pojmenovaných po ženách je v Praze málo?

celkem hlasů: 275

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 12. března 2024. Anketa je uzavřena.

Ano, mělo by jich být víc123
Nad názvy ulic nepřemýšlím87
Ne, je jich dost65

Zastupitel Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek doplnil, že na místopisné komisi, v níž je zastoupeno 9 mužů a 2 ženy, byla věc projednávána dvakrát a v obou případech na nezastoupení žen někdo na jednání upozornil. „Přesto to prošlo takto,“ diví se.

„Ženských“ je v Praze asi 80 ulic

Asi pětina všech ulic a náměstích v Praze je pojmenována po lidech, data z července 2023 mluví o 1 771 názvech, z nichž je 1 671 mužských. Ženy se v pojmenování ulic a náměstí Prahy objevují velmi řídce, je jich přibližně jen 76.

Jména významných žen například ponesou ulice v nové čtvrti Smíchov City, kterou rovněž buduje Sekyra Group. Centrální pěší bulvár bude pojmenovaný po bývalé ministryni zahraničí Spojených států amerických s českými kořeny Madeleine Albrightové, jejíž jméno ponese i škola. Ve čtvrti bude také ulice Medy Mládkové, české mecenášky a sběratelky umění.

Albrigtové, Mládkové, Šiklové. Ulice nové smíchovské čtvrti připomenou velké ženy

Další ulice ponesou jména po historičce a disidentce Růženě Vackové, malířce Toyen nebo disidentce Jiřině Šiklové. Pro odpočinek pak bude sloužit park filozofky Hannah Arendtové, další ponese jméno Alice a Anny Masarykových.

Při porovnání s ostatními evropskými městy si z hlediska rovnosti stojí nejlépe Stockholm, kde 19,5 procenta pojmenovaných ulic nese ženská jména. Za Švédskem pak stojí dánská Kodaň s 13,4 procenta a první trojici uzavírá Berlín s 12,1 procenta.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: