Policie obvinila mladíka s dívkou z posprejování Karlova mostu

  10:26
Policie zahájila trestní stíhání sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívky za červencové posprejování Karlova mostu. Oba se k činu přiznali. Uvedl to šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek.

Neznámý vandal posprejoval Karlův most. (9. července 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Modré nápisy v angličtině se na Karlově mostě objevily v červenci. Zprvu neznámý vandal na zábradlí mostu napsal „hate you“, „love“ nebo „sorry“.

Policisté zveřejnili záběry, na kterých byl v nočních hodinách poblíž mostu zachycený mladík s dívkou. Mladík se po medializaci případu policistům sám přiznal. 

Za poškození cizí věci, navíc když jde o národní památku, může soud udělit až tříletý trest. Oba obvinění jsou ale mladiství, takže jim v případě prokázání viny hrozí maximálně poloviční tresty.

Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit tzv. výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Mezi výchovná opatření patří například dohled probačního úředníka či absolvování probačního programu. Ochranným opatřením je třeba zabrání věci. 

Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.

Podle Nápisy už z Karlova mostu zmizely. Postaral se o to restaurátor Jakub Tlučhoř, který se stará o celkovou údržbu mostu. Odstranění vyšlo na sto deset tisíc korun.

Autoři: ,