Pražská policie řeší shluky i otevřené hospody. Pusťte lidi z města, žádá Hřib

  12:46
Takřka letní teploty lákají ven, Pražané při tom však často nedodržují rozestupy a nenosí roušky. Policisté v úterý provedli přes osm tisíc kontrol, většinu případů řešili domluvou. Zvýšil se počet restaurací, které mají navzdory zákazu otevřené zahrádky i vnitřní prostory.

Policisté s příchodem jara navýšili i počet kontrol.  Na území hlavního města jich bylo přes osm tisíc, z toho šest tisíc bylo na hranicích města kvůli pohybu mezi okresy. 

„V úterý jsme v Praze provedli více než osm tisíc kontrol, z toho 1 600 ve městě a více než šest tisíc na hranicích města,“ uvedla mluvčí policie Eva Kropáčová. 

„Policisté zaevidovali více než dvě stě porušení vládních opatřeních, z nichž dvacet bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu. Drtivá většina přestupků byla řešena domluvou na místě,“ dodala Kropáčová.

Kontroly vykonávala během dne i městská policie, která řešila bezmála 900 porušení vládních opatření. Z toho strážníci uložili 17 pokut v celkové výši 17 400 korun a šest případů předali správnímu orgánu.

Podle Kropáčové řada lidí kvůli častým změnám nezná současná pravidla. Proto policisté především vysvětlují, kde je potřeba nosit roušky. „Aktuálně platí, že lidé v zastavěném území musí nosit roušky, ale v městských parcích nemusí,“ vysvětlila mluvčí. 

Policisté v průběhu dne řešili několik případů, kdy bylo na místě větší množství lidí. K případům vyjížděli jak na základě oznámení, tak vlastního zjištění.

Lidé se shlukovali zejména u restaurací, které i přes nařízení vlády měly otevřené zahrádky, nebo i celé provozovny. Policisté takto vyjeli například k pivním zahrádkám na Ohradě na Žižkově, kde se nacházelo asi 200 lidí. Po příjezdu policistů museli místo opustit a provozovatel je podezřelý z přestupku. Podobná situace vůbec nebyla ojedinělá a nastala na desítkách míst v Praze.

„Policisté vyjížděli k otevřeným restauracím napříč celou Prahou. Zejména v Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 9 a 10 byl zvýšený počet restaurací, u kterých se nacházelo velké množství osob bez ochrany úst, které nedodržovaly rozestupy. Majitelé byli oznámeni příslušnému státnímu orgánu pro přestupkové jednání,“ dodala Kropáčová.

V průběhu odpoledne policisté několikrát vyjížděli i do pražských parků nebo na náplavku. Ani v těchto místech lidé neřešili platná protiepidemická opatření. Na náplavku se policisté museli vracet opakovaně, ale upozorňování policistů se míjelo účinkem, protože se lidé neustále vraceli zpět.

Na náplavce byly skupinky lidí i po 21. hodině, kdy platí zákaz vycházení, a lidé se rozešli až po příjezdu hlídek.

Následující dny budou policisté s kontrolami pokračovat, potvrdil to i ministr vnitra Jan Hamáček. Ten za problém považuje, že lidé venku nenosí roušky či respirátory.

Na jeho tvrzení zareagoval pražský primátor Zdeněk Hřib, který za hlavní příčinu zaplněných parků a nábřeží označil uzavření okresů, lidé podle něj nemají jinou možnost, než se pohybovat po městě.

31.března 2021 v 10:45, příspěvek archivován: 31.března 2021 v 12:35

Pražané zaplnili pražské parky a náplavku, protože nemají jinou možnost kam vyrazit v těchto skoro až letních teplotách do přírody. Proto opět apeluji na propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ. Pomohlo by to rozptýlení lidí do většího prostoru, @jhamacek.

Autor: