Místo Hlubučka je novou radní Plamínková. Pro ODS a ANO je kontroverzní

  11:28,  aktualizováno  21:46
Starostové a nezávislí našli náhradu za Petra Hlubučka, který rezignoval na post člena rady hlavního města. Novou radní a náměstkyní primátora se stala starostka Slivence Jana Plamínková. Nicméně její kontakty na zatčeného podnikatele Michala Redla budí pochyby.

Jana Plamínková, radní Prahy (STAN) | foto:  František Vlček, MAFRA

Plamínková v městské radě zasedla v barvách Trojkoalice již v minulém volebním období, kdy byla radní pro životní prostředí.

„Byla jsem tady (na magistrátu) čtyři roky radní v minulém volebním období pro životní prostředí a infrastrukturu. Když mě kolegové nyní oslovili, zda bych to byla ochotna na ty tři měsíce vzít, já souhlasila, protože je tu spousta dobrých projektů, které stojí za to dokončit,“ řekla Plamínková. Z obvinění Hlubučka je podle svých slov v šoku a nechtěla tomu věřit.

Plamínková v minulém funkčním období působila ve vedení Prahy jako radní pro životní prostředí. Po svých spolustranících chtěla doporučení na odborníky, kteří by se hodili na pražské úřednické posty. Její e-mail se přes Stanislava Polčáka dostal k zlínskému podnikateli Michalovi Redlovi, kterého ve středu zatkla policie v souvislosti se zásahem proti pražským dopravním podnikům.

Jedná se o muže, který byl spolu obviněn v kauze Radovana Krejčíře. Trestní řízení se mu ale nakonec vyhnulo, protože byl prohlášen za duševně chorého, i když byl podle policistů schopný řídit auto.

Tehdejší kauza vyvolala mimořádnou schůzi pražského zastupitelstva a odpor magistrátní opozice. Podle dřívějšího lídra magistrátní TOP 09 Václava Novotného takové chování naprosto odporovalo smyslu výběrových řízení.

Během roku 2017 k ní měla výhrady i ODS z Prahy 22, která poukazovala na její vazby s Redlem a údajné snahy účelově odvolat tehdejšího ředitele distribuce PRE. Její vazby na zatčeného podnikatele ve čtvrtek na Twitteru připomněl i pražský zastupitel za ANO Ondřej Prokop.

Původně jedenáctičlenná rada hlavního města měla po Hlubučkově rezignaci deset členů. Ze zákona musí mít minimálně šest členů, aby mohla fungovat. Hlubučkovy kompetence si mezi sebou zatím rozdělili primátor Zdeněk Hřib a jeho náměstek Petr Hlaváček za TOP 09. Hřib má na starosti bezpečnost a Hlaváček životní prostředí a technickou infrastrukturu.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka také podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií.

Autor: