Musím zaplatit pokutu, řekl mladý muž stařence. Pak z ní vymámil 50 tisíc

  13:44
Pražští policisté nedávno dopadli zloděje, který si vymýšlel různé historky a lákal ze seniorů peníze. Nyní vyhlásili další pátrání. I tentokrát pátrají po zloději, který se zaměřuje na seniory.

Od října loňského roku až do zadržení letos v březnu v Praze okrádal seniory šestadvacetiletý mladík. Ten si vymyslel historku, že mu průvan zabouchl dveře bytu, ve kterém má roční dítě a potřebuje co nejrychleji peníze na zámečníka.

„Ve valné většině případů ještě doslova vnutil do zástavy svým zachráncům mobilní telefon jako záruku vrácení peněz. Že se většinou jednalo o nefunkční přístroje zjistili poškození až posléze,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Podvodník si tímto svým počínáním přišel na přibližně šedesát tisíc korun, které z valné části utratil za heroin. Nyní je stíhaný vazebně.

Další podvodník okradl seniorku

Nyní policie vyhlásila další pátrání, a to po 180 centimetrů vysokém muži plnoštíhlé postavy, ve věku 30 až 40 let, který má středně dlouhé tmavé vlasy a na tvářích vousy v délce strniště.

„Ten byl v době události oblečen do tmavých kalhot, bundy červené barvy s kapucí, na hlavě měl modrou kšiltovku a na nohou černé sportovní boty s bílou podešví. Na očích měl sluneční brýle,“ sdělil Tomáš Hulan.

Tento muž přišel v půl desáté dopoledne 10. dubna do ulice U Mrázovky, kde oslovil dvaaosmdesátiletou ženu. Ta tou dobou pracovala na zahradě před domem. Hledaný jí tvrdil, že je soused od naproti, který nutně potřebuje půjčit peníze na zaplacení pokuty.

Žena tedy šla a dvoutisícovou hotovost muži půjčila. Jenže ten seniorku požádal ještě o další peníze. Pro ty si žena musela dojít domů, do jednoho ze svých pokojů, kam ji muž následoval. 

„Důvěřivá stařenka ale bohužel přinesla obálku s veškerou svou hotovostí, kterou měla tou dobou doma. Muž na nic nečekal, okamžitě využil ženiny bezbrannosti, obálku jí vytrhl z ruky a z bytu utekl pryč i padesátitisícovým lupem,“ řekl Hulan.

Na základě těchto skutečností prošetřují kriminalisté tento případ pro podezření z trestných činů krádež a porušování domovní svobody, za což hledanému prozatím hrozí v případě vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

„Muže se ale zatím nedaří vypátrat, a proto nyní prosíme o pomoc širokou veřejnost. Pokud hledaného poznáváte, znáte jeho totožnost, případně místo jeho pobytu či pohybu, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158,“ dodal Tomáš Hulan.