Původně pražské planetárium plánovalo vyměnit pouze zastaralé promítačky, ale nakonec využilo příležitosti a posunulo se rovnou k té nejmodernější technologii vůbec. Místo takzvané činky, kterou promítací zařízení svým tvarem připomínalo, je nově vnitřek kopule osázen 12 tisíci LED panely, na kterých je přes 45 milionů diod.
„Pražské planetárium je teprve třetím místem na světě, kde je tato unikátní technologie použita, a vůbec prvním planetáriem, které se jí pyšní,“ sděluje Daniel Mazur (Piráti), radní pro Smart City, IT, vědu a výzkum.
Dvě nesrovnatelně menší planetária s touto technologií jsou v Japonsku. Využívají ji ale i na dvou místech ve Spojených státech, nicméně čistě k zábavním účelům, takže se jejím prostřednictvím promítají sportovní utkání a podobně.
„Kopule promítá v rozlišení 8K. Zážitek umocňuje fakt, že obraz sahá až k podlaze. Jeho kvalita se vyrovná nejnovějším multikinům. V běžných planetáriích snižují jas odrazy světla z promítačky, to v případě LED dómu není problém a obraz je tak až stokrát jasnější,“ popisuje Kirk Johnson, provozní ředitel společnosti Cosm, která technologii vyvinula.
LED diody podle něj navíc dokážou svítit i černě, takže mohou vyvolat dojem skutečně temného vesmíru prozářeného hvězdami. Diody jsou dokonce tak dobře zkalibrované, že nejsou viditelné ani mezírky mezi jednotlivými panely, které jsou tenké jako vlas.
Vznik hvězd i Hurvínek
Planety a hvězdy nebudou jediným lákadlem. Návštěvníci se mohou těšit i na „procházku“ po Sixtinské kapli a na promítání různých filmů.
Na programu bude například snímek o vzniku a vývoji hvězd, nový pořad o noční obloze nebo film o zázracích, které probíhají v nitru buněk. Speciálně pro děti chystá planetárium promítání filmu Hurvínkova vesmírná odysea, rodinný snímek o evoluci a dinosaurech nebo pokračování filmu 3-2-1 Start o zvídavém křečkovi, který se chce podívat do vesmíru.
Nové uspořádání sálu navíc dává možnost přivést do planetária i živou kulturu. Sedačky jsou totiž orientované k jevišti, kde se budou pravidelně konat koncerty nebo divadelní představení.
Překvapení v pražském planetáriu. Ve foyer vzniká největší videostěna v ČR![]() |
„Kombinace světově výjimečné technologie a unikátního prostoru nabízí příležitost změnit pohled veřejnosti na fenomén planetária. Rádi bychom ho přetvořili na multifunkční prostor, ve kterém se setkává vzdělávání, věda, umění a inovace,“ dodává Martin Fuchs, umělecký ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Uskuteční se zde například i taková představení, která jsou navržena přímo pro tento konkrétní prostor a účinkující při nich budou využívat obraz za svými zády.
Proměnou neprošla pouze kopule, jejíž modernizace vyšla na 200 milionů korun. Za dalších sto milionů město opravilo také zbytek budovy. „Celkově se jedná o největší investici do kultury, kterou jsme u nás v posledních letech viděli,“ podotýká Jiří Sulženko, ředitel magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu.
Z chátrající vily je skvost města. Nabízí pohodlí i spoustu potěšení![]() |
Rekonstrukce budovy byla o to náročnější, že se jedná o kulturní památku z 50. let minulého století podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera, který se podílel například i na úpravách Pražského hradu. „Do kulturní památky jsme vložili kus 21. století,“ shrnuje architekt a projektant Krištof Hanzlík.
Nejviditelnější proměna kromě sálu se týkala zejména foyer budovy. Většina předmětů z těchto prostorů zmizela, zůstal jen model raketoplánu. Využita je tu stejná LED technologie, přičemž planetárium chce LED stěnu využívat k promítání výstav.
„Pro návštěvníky upravujeme také bývalé technické zázemí. V suterénu vzniká dárkový obchod a také herna se simulátory vesmírných dopravních prostředků, ať už reálných, nebo sci-fi. To by mělo být hotové na podzim,“ sděluje ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jakub Rozehnal.