iDNES.cz

Na Petřín vyjede nová lanovka, při míjení budou vozy mrkat a červenat se

  15:16
Na vrchol Petřína se lidé za dva roky dostanou novou lanovkou. Vozy vzniknou podle návrhu českého studio Anna Marešová Designers, které vyhrálo mezinárodní soutěž. Porota ocenila čistý a jednoduchý design i hravost vagonů v podobě mrkání a červenání světel během míjení. To má symbolizovat Petřín jako místo setkávání.

Vítězem mezinárodní soutěže na novou podobu vozidel lanovky na Petřín se stalo české studio Anna Marešová Designers. | foto: DPP

Dalším krokem projektu modernizace lanovky na Petřín nyní bude příprava veřejné zakázky na nákup nových vozidel, kterou pražský dopravní podnik (DPP) plánuje vyhlásit do konce letošního roku.

Mezinárodní otevřenou designérskou soutěž vyhlásil DPP v říjnu loňského roku. Se svými referencemi a portfoliem se do ní přihlásilo celkem 26 týmů, z toho deset zahraničních ze sedmi zemí. Finalisté měli za úkol vypracovat návrh designu karosérie i interiéru nového vozidla lanovky na Petřín.

Původní soutěž se však téměř před cílem zrušila, jelikož jeden ze dvou finalistů neodevzdal svůj návrh. Soutěž proto DPP znovu vyhlásil v červenci 2022 s novým organizátorem a úplně novou porotou, ovšem se stejnými podmínkami.

O vítězích rozhodovala pětičlenná porota, jejímž předsedou byl Ivan Dlabač, vedoucí ateliéru průmyslového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Vedle sebe měl například zkušeného architekta Patrika Kotase nebo náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra.

„Úkol navrhnout novou podobu další generace petřínské lanovky jsme pojali velmi zodpovědně, protože každá z předcházejících generací utvářela obraz Petřína jako zcela unikátní lokality světového významu. V situaci, kdy se ukázalo jako nezbytné vyměnit původní vozy z osmdesátých let postavené na podvozcích z let třicátých, jsme se rozhodli pro designovou soutěž, jejíž výsledek nyní prezentujeme,“ uvedl Scheinherr.

Organizátorem nové soutěže bylo studio CCEA MOBA, které se osvědčilo při organizaci mezinárodní architektonické soutěže na lanovku Podbaba – Troja – Bohnice. Její podoba byla zveřejněna letos v srpnu. Lanovka obslouží až 2 300 lidí za hodinu, město vyjde přibližně na dvě miliardy korun.

Odhalená, vzdušná, milovaná

Vítězný tým Anny Marešové přišel mimo kvalitního designu vozu s hravým nápadem interakce mrkajícího a stydícího se vozidla při vzájemném míjení.

„Problikávající jedno světlo jako mrkající oko prvního vozidla a zrudnutí stydícího se druhého vozu je nádherný příklad polidštění techniky, metaforou setkávání se na Petříně a unikátem, který si, pevně věřím, oblíbí nejen Pražané, ale i návštěvníci Prahy,“ řekl Scheinherr, který je zároveň předsedou dozorčí rady DPP.

Šéfdesignérka projektu uvedla, že novou lanovku s týmem navrhovala s respektem k jejímu odkazu i místu, ovšem tak, aby byla komfortní́ a technologicky vyspělá. „Odhalená, vzdušná, milovaná – to byl náš slogan celého projektu nové lanovky na Petřín. Věříme, že bude dobře sloužit lidem a bavit je minimálně dalších 30 let,“ dodala Anna Marešová.

Dopravní podnik představil tramvaj Tatra T3 Coupé od návrhářky Anny Marešové. Tramvaj má i bar. (24.10.2018)

České studio už v minulosti s DPP spolupracovalo. „Jejich vítězství mě těší o to více, že už máme z předchozích let společnou zkušenost na úspěšném projektu výletní tramvaje T3 Coupé,“ komentoval Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch.

Na druhém místě soutěže skončil společný návrh rakouských studií Spirit Design, Döllmann Design a Architektur ZT. Třetí místo obsadil neotřelý návrh českého studia Aufeer Design ze skupiny Matador Group. Na čtvrté příčce se umístil koncept mnichovské designérské kanceláře N+P Innovation Design. Vítězi jakož i všem ostatním finalistům náleží stejná odměna ve výši 500 tisíc korun.

Autor:
zpět na článek