Ukázková ulice. Souhra náhod udělala z Patočkovy unikátně opravenou silnici

  6:26
Trvala více než dva roky, ale dá se prohlásit za nevídaně povedenou rekonstrukci. Jet po Patočkově ulici směrem do centra je radost. Asfalt je položený jednolitě a navíc je tichý, víka kanálů zabudovali unikátní metodou, takže přejezd přes ně ani necítíte, a vznikl tu i cyklopruh, který navíc nesnížil počet jízdních pruhů.

„Sešlo se tu několik pozitivních věcí,“ říká mluvčí Technické správy komunikací Praha (TSK) Barbora Lišková.

Prvním pozitivem na Patočkově, kde mimo jiné opravovali kanalizaci a vodovody, je asfalt. Ten je, na rozdíl od směru z centra, položen jednolitě. 

„Vždy záleží na dopravním opatření, které získáme od příslušného silničního správního úřadu. Laicky řečeno to je povolení, které nám umožňuje uzavření buď celého jízdního pásu, nebo pouze jednoho jízdního pruhu. U směru do centra nám bylo umožněno dopravu kompletně převést do protisměru, a tím pádem jsme na poslední pokládku mohli použít kompletní finišer, který položil jednotnou vrstvu v celé šíři vozovky,“ popisuje Lišková.

Navíc asfalt je tichý. Takový můžeme potkat na přibližně 40 kilometrech v Praze, mimo jiné ve Slezské ulici na dvojce či ve Svatovítské, konkrétně v úseku mezi Vítězným náměstím a ulicí Generála Píky v Praze 6.

„Asfalt má tak zvané vzduchové mezery, které tlumí zvuk při styku kola a vozovky. Pohlcují hluk, který kola vytváří,“ říká mluvčí Technické správy komunikací.

VIDEO: Proč jsou kanály v ulicích jak naschvál tak, abychom mezi nimi museli kličkovat

Kanály sice jsou v dráze, kudy jedou kola našich aut, nicméně díky speciální metodě se víka nacházejí zcela v rovině s povrchem vozovky.

„Tam se použila tak zvaná trhová metoda, což je umístění vík před poslední pokládkou zhruba 4 centimetry pod finální vrstvu. A po zhutnění finální vrstvy se to víko tahem vytahuje do absolutní roviny,“ dodává Barbora Lišková.

A povedlo se i namalování cyklopruhu. Vzhledem k šířce vozovky se kvůli němu nesnížil počet jízdních pruhů.

Autor: