Výklenky na Palackého mostě čekají na opravu, lidé do nich házejí odpadky

  11:48
Ze zahrazených výklenků na pražském Palackého mostě se staly improvizované odpadkové koše. Technická správa komunikací sice místa uklízí, ale rychle se opět plní. Výklenky jsou zavřené z bezpečnostních důvodů, dokud Kloknerův ústav nedokončí diagnostiku mostu.

Ze skoro sto padesát let starého mostu udělali skládku chodci. Již nepotřebné věci nebo různé odpadky odhazují za dřevěné zábradlí umístěné ve výklencích.

Fotogalerie

„Tato místa necháváme uklízet často, ale bohužel ta četnost nemůže být jako u vývozu odpadkových košů, i když si je lidé s nimi občas pletou,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Dřevěné ploty jsou ve výklencích z bezpečnostních důvodů už tři roky. Od té doby si chodci zvykli do míst, kam není moc vidět, odhazovat různé věci.

V každém z deseti výklenků po celé délce mostu lze najít různé věci od sklenic a plastových lahví po dopravní značky nebo součásti aut. 

Přestože výklenky nechává TSK čistit, podle zjištění iDNES.cz se zaplňují prakticky přes noc.

Zábradlí na mostě zůstane do té doby, než se rozhodne, jak se most opraví. Mezi možnostmi je zachování konzol a výklenků, sanace, nebo nahrazení replikou.

„Nyní probíhající diagnostika se na toto zaměřila a jedná se o rozšířenou diagnostiku konzolových žeber a desek pod chodníky a výklenků nad pilíři,“ dodala Lišková.

Správa komunikací provedla několik zatěžovacích zkoušek a stav pilířů zkoumali potápěči. Výsledky průzkumu právě vyhodnocuje Kloknerův ústav ČVÚT.


Autor: