Na Savarin se vrátily cenné sochy, rekonstrukce barokního paláce jde do finále

  10:46
Satyr, Nymfa, Labuť a řada ozdobných váz. Průčelí paláce Savarin směrem k ulici Na Příkopě opět zdobí jedenáct barokních soch. V březnu je tam jeřábem nechala umístit developerská společnost Crestyl, která v současné době dokončuje rekonstrukci barokní dominanty centra Prahy. Jedná se o repliky původních soch, které v roce 1752 vytvořil Ignác František Platzer.

Na průčelí paláce Savarin v ulici Na Příkopě se po šesti letech opět vrátily barokní sochy, přičemž část z nich jsou zrestaurované repliky a zbytek nové napodobeniny. | foto: Crestyl

Sochař kromě Savarinu ozdobil svými uměleckými kousky také třeba Pražský hrad nebo park zámku Schönbrunn ve Vídni.

Z očí kolemjdoucích sochy zmizely už před šesti lety, jelikož byly ve výrazně havarijním stavu. V té době sedm z nich byly originály a zbylé čtyři repliky vytvořené v roce 1878.

„Na fasádu jsme nechali vytvořit kopie původních barokních soch, které jsme za několik milionů korun pečlivě zrestaurovali. Nyní řešíme, kam umístíme originály, aby je mohla veřejnost vidět v celé jejich kráse,“ říká ředitel Crestylu Simon Johnson s tím, že průčelí nyní zdobí také čtyři zrestaurované kopie z konce 19. století.

Památkáři dali projektu paláce Savarin zelenou, bude v něm i vstup do metra

Na napodobeninách pracovalo sedm sochařů. Vytesání každého kusu váz jim zabralo přibližně sedm měsíců, v případě samotných soch ještě o čtvrt roku déle.

„Zejména Satyr byl náročný. Pro představu blok kamene, ze kterého jsme jej vytvářeli, byl tři metry vysoký, téměř metr široký a hluboký a vážil sedm tun,“ popisuje kamenosochař Bohumil Pánek, který práce vedl.

Ráj pražských elit

Budova z poloviny 18. století přešla v roce 1909 ze šlechtických rukou do správy města. Ve 20. letech minulého století pak v areálu vznikla proslulá kavárna Savarin a Společenský klub, místo střetávání pražských elit. Generální oprava paláce začala v roce 2021. Hotová bude letos v létě a vyjde celkem na půl miliardy korun.

Kromě toho Crestyl plánuje kompletní proměnu vnitrobloků za palácem a propojení ulic Na Příkopě, Panské a Jindřišské s Václavským náměstím.

„Do vnitrobloků vrátíme život obnovou zahrady a vytvořením náměstíčka, zachované dvory propojíme úplně novými pasážemi. V rámci projektu ale otevřeme veřejnosti třeba i historickou jízdárnu, o které skoro nikdo neví, protože není z okolních ulic vůbec vidět,“ vysvětluje Johnson a dodává, že právě jízdárna bude srdcem nového prostoru a v areálu se bude také nacházet nový vstup do metra.

Schválení památkáři

Tento navazující projekt je nyní ve fázi územního řízení, má nicméně již kladné stanovisko památkářů. Pokud Crestyl získá všechna potřebná povolení, otevře místo návštěvníkům do tří let.

Praha může jednat o Slovanské epopeji v Savarinu. Soud zrušil předběžné opatření

Součástí komplexu má být také galerie, ve které by svůj nový domov mohla najít Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Zda tu umělecké dílo nakonec skončí, je ale stále nejisté a město pořád ještě zvažuje další možnosti, kam ho umístit. Epopej také dlouhá léta provázejí spory o její vlastnictví mezi Prahou a členy Muchovy rodiny

Autoři: ,