S otevřením škol začnou jezdit školní linky, posílen bude i spoj do zoo

  13:54
V pondělí po ukončení nouzového stavu se do pražské hromadné dopravy opět zapojí školní autobusy. Informoval o tom Regionální organizátor Pražské integrované dopravy. Vstup dětí do škol přitom bude podmíněn potvrzením o negativním testu. Praha má zásobu testů na pět týdnů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na začátku příštího týdne zamíří v Praze do škol asi 70 tisíc žáků, stále ale bude nutné dodržovat opatření vyvolaná epidemií koronaviru.

„Předškolní ročníky budou chodit kontinuálně do počtu maximálně patnáct dětí, na základních školách budou nastupovat rotačně. Stále to bude doprovázeno bezpečnostními opatřeními jako je povinné nošení ochrany úst a pravidelným testováním,“ oznámil na tiskové konferenci radní pro oblast školství Vít Šimral.

Na testování získalo město od státu půl milionu antigenních testů Antigen Rapid test. Podle Šimrala tato zásoba vydrží na pět týdnů výuky, pak by měl stát zásoby doplnit. 

Školy budou žáky testovat dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek, stejně jako dosud probíhalo testování ve firmách. Dítěti bude umožněn vstup i s potvrzením o negativním testu z jiného zdravotnického zařízení, ale bez potvrzení se do školy nedostane.

„Školy nemají povinnost vzdělávat děti dálkově, ale samozřejmě se budou podle svých kapacit snažit takové děti zapojit do výuky,“ dodal Šimral.

O děti rodičů IZS a dalších profesí spadajících do kritické infrastruktury se nově postarají školy, do kterých děti dříve chodily. Pro děti ve školkách povinnost mít roušku neplatí.

Do škol budou moci děti jet od 12. dubna nově obnovenými autobusovými linkami 251 až 275. Obnovena bude i část školních spojů na příměstských linkách. 

Zároveň bude posílen autobusový spoj 112 od stanice metra Nádraží Holešovice z důvodu otevření zoologické zahrady v Troji a vyjedou i rekreační vlaky.

„Z důvodu ukončení nouzového stavu a ukončení platnosti usnesení vlády o omezení volného pohybu osob bude od soboty 17. dubna zahájen provoz sezónních rekreačních vlaků PID včetně dětského výletního vlaku Cyklohráček,“ dodal mluvčí organizace Ropid Filip Drápal.

Výjimkou je Lužický rychlík z Prahy do Mikulášovic, který zahájí provoz kvůli výluce mezi Bakovem nad Jizerou a Bezdězem v neděli 18. dubna.

Autor: