Svíčky na Národní třídě nepřekáží provozu, zůstanou tam až do středy

  16:26
Pietní místo na Národní třídě v Praze, kam během oslav výročí třiceti let od sametové revoluce lidé pokládali svíčky, bylo dnes ráno z části uklizeno. Kompletní úklid se uskuteční ve středu večer. Další místa, kam lidé nosili svíčky, budou uklizena v průběhu tohoto týdne.

„Pietní místo na Národní třídě bylo částečně odklizeno, aby byl zajištěn bezpečný průchod a lidé nemuseli vstupovat do vozovky,“ řekla mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.

V neděli brzy ráno se na místě, kde se 17. listopadu 1989 odehrál brutální zákrok pořádkových sil proti demonstrantům, pohybovalo jen pár lidí.

Před sedmou hodinou ranní na pietní místo přišel položit věnec premiér Andrej Babiš, který Národní třídu vnímá jako symbolické místo svobody a demokracie.  

30 let od revoluce

Po poledni se ulice začala plnit a během pozdního odpoledne se tudy kvůli velkému množství lidí téměř nedalo projít.

Nejvíc příchozích se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu, kde je pamětní deska a kam lidé pokládali svíčky. Pietní místo hlídala čestná stráž skautů.

Lidé zapalovali svíčky také na pražském náměstí Václava Havla u Národního divadla, na Albertově nebo Václavském náměstí. „V průběhu tohoto týdne budou uklizena i další místa, kde svíčky nebrání provozu,“ doplnila Lišková.

Autor: