Restaurátoři kolotoče na Letné byli vybraní, přesto se oprava zase posouvá

  8:50
Čekání na zprovoznění historického kolotoče na Letenské pláni se opět o rok prodlužuje. Národní technické muzeum sice našlo vhodného zhotovitele, který by památku opravil, ale Ministerstvo kultury s výběrem nesouhlasilo.

Zatímco je už dávno opraveno jednadvacet dřevěných koní a interiér kolotoče, samotná budova stále čeká na rekonstrukci. 

Vlastník novorenesančního pavilonu, Národní technické muzeum, chtělo kolotoč zprovoznit už v roce 2017, ale nepodařilo se najít vhodné restaurátory. 

Tři vyhlášená zadávací řízení zůstala bez odezvy, muzeum proto loni přistoupilo k přímému oslovení případných zhotovitelů. 

Asi z deseti kandidátů nakonec muzeum jednoho vybralo, ale radost netrvala dlouho. V těchto dnech Ministerstvo kultury, jako poskytovatel dotací rozhodlo, aby muzeum raději vyhlásilo další soutěž.

„V brzké době bude vypsáno nové otevřené výběrové řízení a přes nastalou situaci předpokládáme, že kolotoč bude v příštím roce zprovozněn,“ sdělila mluvčí Národního technického muzea Jana Dobisíková.

Muzeum k rozhodnutí došlo společně s Ministerstvem kultury z důvodu opatrnosti při naplňování zákona o zadávání veřejných zakázek.

„Předpokladem je tedy nové řízení na zhotovitele, kterému může aktuální situace na trhu prospět a v rámci kterého lze očekávat i vyšší zájem uchazečů,“ uvedla mluvčí ministerstva  Michaela Lagronová.

Na opravu kolotoče vybralo Národní technické muzeum v minulosti přes dva miliony korun. Oprava papírových rytířů a koní potažených pravou koňskou kůží vyšla asi na 7,5 milionu.

Podle Lagronové byla cena za opravy historického kolotoče z roku 1892 a jeho technického systému kalkulována na 5,5 milionu korun. Neměl by být ale pro ministerstvo kultury tentokrát problém přispět více, pokud by cena vzešlá ze soutěže byla nakonec vyšší.

V případě úspěšného vybrání zhotovitele by měla samotná oprava trvat asi půl roku. 

Autor: