Pražský dopravní podnik ukáže na webu skutečný čas, kdy přijede autobus

  11:50
Na webu Pražské integrované dopravy začal fungovat vyhledávač, který ukazuje reálný čas odjezdu všech autobusů, tedy včetně informací o zpoždění. Do konce roku bude vyhledávač ukazovat i přesnější odjezdy tramvají a polohu MHD v online mapě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Odjezdy autobusových linek v reálném čase zveřejnila společnost ROPID ve spolupráci s pražským dopravním podnikem na webových stránkách kdymitojede.cz

„Podařilo se udělat významný krok k vyřešení problému, kdy Praha na rozdíl od mnoha jiných měst nedokázala poskytovat data o poloze svých vozů MHD. Po dlouhých vyjednáváních teď máme náhradní řešení, díky kterému máme k dispozici veřejná data o času odjezdu autobusů ze zastávek,“ řekl ke zprovoznění vyhledávače primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

K zobrazení přesného času odjezdu stačí zadat název zastávky nebo číslo linky, ale druhá možnost dopoledne nefungovala. Po vyhledání spoje by se měla zobrazit i pozice autobusu na mapě, která je také dostupná na webu  mpvnet.cz (Monitorování provozu vozidel), ale tato možnost však také příliš nefungovala.

 Dopravní podnik upozorňuje, že se prozatím jedná o pilotní provoz. 

V budoucnu by stránka měla také nabídnout mapu s kontinuálním záznamem pozice linek. 

Odkaz na stránky s vyhledáváním odjezdů se v nadcházejících dnech objeví i u vyhledávače spojů nebo v aplikaci Lítačka.

Stejná možnost bude pro tramvajové linky

„Data, která o odjezdech našich spojů poskytujeme společnosti ROPID, jsou otevřená a přístupná, mohou je pro další dopravní aplikace nekomerčně využívat i jiné subjekty. Stejným směrem chceme jít i u tramvajových linek, na tomto projektu intenzivně pracujeme,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Zveřejnění dat o přesné poloze MHD dosud bránila dopravnímu podniku smlouva s firmou Xanthus, která je externím dodavatelem řídícího systému. Dopravní podnik s ní nakonec dosáhl dohody. 

Alternativu dosud nabízí web dopravního nadšence mobilnitabla.cz, na kterém je mapa s aktuální polohou tramvají.

Přesné informace o příjezdech a případných nepravidelnostech sdělují od prosince monitory ve vestibulech pěti stanic metra (Florenc B, Chodov, Kobylisy, Staroměstská a Zličín). Kromě údaje o příjezdu do stanice ukazují i dobu, jak dlouho trvá dojít na peron.

Autor: