iDNES.cz

Odstávky teplé vody budou až desetidenní, nevyhne se jim ani Bulovka

  15:48
Ani letošní léto se neobejde bez odstávek v dodávkách vody. Některé domácnosti čeká kvůli údržbám a opravám až deset dnů bez teplé užitkové. Odstávce se nevyhne ani Fakultní nemocnice Bulovka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav NěmecMAFRA

V některých lokalitách se navíc v jednom časovém období sešly práce dodavatele energie a Pražské teplárenské. To ovlivní především Černý Most, Lehovec, části Vysočan a Horních Počernic.

„Když budete mít v rodinném domku vlastní kotelnu, budete také čas od času muset udělat revizi. Lidé využívající dálkové vytápění se o nic takového starat nemusí, řešíme to za ně v rámci letních odstávek,“ vysvětlil mluvčí Pražské teplárenské Marek Pšeničný.

Letos se odstávky dotknou zhruba 6 500 odběratelů Pražské teplárenské, jejich přesný rozpis včetně zaznamenání akutních havárií nabízí mapa odstávek na webu firmy.

V létě budou probíhat i drobné odstávky po jednotlivých ulicích i dokonce domech.

„Mimo topnou sezonu se snažíme opravit co možná nejvíce zjištěných poruch, tak jak nám to naše kapacity dovolují,“ řekl Pšeničný. „Základním účelem je obnova teplárenských rozvodů a zkvalitnění služby našim zákazníkům,“ dodal.

„Skutečně jsme pečlivě zvážili každou hodinu odstávky. Časové rezervy jsme nenašli zejména kvůli přečerpávání ohromného množství topné vody z napáječe do nádrží v Třeboradicích a zpět,“ popsal situaci vedoucí odboru investic a údržby Milan Trojan. Během jedné takové odstávky je potřeba vyčerpat i 3200 tun vody, což je časově náročné.

15.června 2021 v 14:26, příspěvek archivován: 20.července 2021 v 15:34

Skončila topná sezona a je čas revizí a rekonstrukcí otopných soustav a kotelen. Máme pár užitečných informací v 3-dílném seriálu. https://t.co/kmvAo4yqNh #sousedecz #teplo #vytapeni #energetika #prahacista #praha #ekologie

Opravy se dotknou i Fakultní nemocnice Bulovka. „V případě takto klíčových institucí jsme připraveni zajistit náhradní zásobování teplou vodou za pomoci našich záložních zdrojů a mobilní kotelny,“ vysvětlil Pšeničný.

Délka odstávky záleží na druhu opravy

Tak dlouhé odstávky se ale naopak netýkají Tepláren Brno. „Naše odstávky jsou většinou několikahodinové, většinou naši odběratelé ani nepostřehnou, že jim teplá voda došla,“ řekla mluvčí Renata Diatková. Odběratelé se o odstávkách dozví dopředu, u havárií se ale odstávka předpokládat nedá.

Podle tiskového mluvčího Teplárenského sdružení České republiky záleží délka odstávky na typu opravy. „Nikdy to ale není celé město, vždy jen část, kde je nutné potrubí opravit,“ uvedl Pavel Kaufmann. To jde jen v létě, v zimě je potřeba topit. „Na některých místech je nutná oprava, jinde stačí potrubí pouze zkontrolovat, protože je novější a rozsáhlejší opravu nepotřebuje,“ dodal.

Letní odstávky také záleží na možnostech tepláren. Například v Otrokovicích mají náhradní zdroj v Malenovicích. „I když je hlavní teplárna mimo provoz, záložní zdroje domácnosti pokryjí,“ vysvětlil Kaufmann.

zpět na článek