Tradiční novoroční ohňostroj v Praze nebude, nahradí ho videomapping

  15:38,  aktualizováno  16:56
Pražští radní jednohlasně rozhodli o tom, že novoroční oslavy v Praze se už příští rok obejdou bez tradičního ohňostroje. Místo něj změnu v kalendáři přivítá videomapping.

Novoroční ohňostroj v Praze (1. ledna 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Je to vstřícný krok nejen pro všechny občany metropole, kteří jsou na přílišný hluk citliví, ale i pro zvířata, která každoročně čelí zbytečnému stresu. Věřím, že se nová forma novoročních oslav bude všem líbit, a jsem rád, že jsme se na ní v koalici shodli jednomyslně,” řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Bude vám v Praze chybět tradiční novoroční ohňostroj?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

ANO 5085
NE 4120

O zrušení ohňostroje mluvili radní už na začátku roku, mezi alternativami byla laserová show nebo světelná show s drony. 

O místě, kde by se měl videomapping promítat, radní nerozhodli. Veškeré podrobnosti jako podoba a místo videomappingu budou předmětem veřejné soutěže.

Podle informací iDNES.cz je jednou z uvažovaných lokalit Václavské náměstí.

Novoroční projekce by se měla podle radní pro kulturu Heleny Třeštíkové vejít do dvou milionů korun. 

Jde o podobnou částku, jakou dal magistrát na poslední ohňostroj. Za jedenáctiminutovou show s tématem třicátého výročí od sametové revoluce město zaplatilo 1,7 milionu korun.

Videomapping je druh vizuálního umění, které se zpravidla promítá na zdi domů, ale lze využít téměř jakoukoli volnou plochu. V rámci oslav padesáti let od startu Apolla 11 k Měsíci se promítala projekce na Žižkovskou věž

Videomapping provázel otevření Národního muzea minulý rok v říjnu.


Autor: