Dětským pacientům zpříjemní pobyt v Motole hřiště pro zábavu i odpočinek

  16:06
Pobyt v nemocnici není pro nikoho příjemný, nejhůře ho však zřejmě snášejí děti. Ty může pobyt v nemocnici dokonce i traumatizovat, a proto je nutné je co možná nejvíce rozveselovat, rozptylovat a celkově jim hospitalizaci zpříjemnit. Právě k tomu by ve Fakultní nemocnici Motol (FNM) měla pomoci nově zrekonstruovaná terapeutická zahrada.

Zrekonstruovaná terapeutická zahrada v motolské nemocnici hraje všemi barvami. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Za novou zahradu jsme moc rádi. Věřím, že dětem pomůže nejen se odreagovat, ale také při léčbě, ke které přispěje čerstvý vzduch a pohyb,“ sděluje náměstek pro léčebně preventivní péči FNM Martin Holcát.

Desítky tisíc dětí ročně

Do FNM zamíří každý rok přes dvacet tisíc dětských a dospívajících pacientů. Přicházejí s běžnými zlomeninami, ale také se závažnými neurologickými či onkologickými onemocněními, která je na nemocniční lůžko upoutají i na dlouhé měsíce. Terapeutická zahrada má sloužit právě jim.

„Hřiště je přístupné pro všechny dětské pacienty, které v nemocnici máme, i když bylo původně zamýšleno pro dlouhodobé pacienty, zejména pro ty onkologické,“ říká přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FNM Lucie Šrámková.

„Pro děti je to možnost se při pobytu v nemocnici alespoň na chvíli vrátit k běžnému životu,“ dodává Šrámková s tím, že její pacienti bývají hospitalizováni i na několik měsíců a mnohdy opakovaně.

Oceňuje navíc, že malí pacienti mají nyní možnost pohybem částečně i rehabilitovat. To je podle jejích slov pro děti mnohem lepší forma než cvičení uvnitř nemocnice, kde je to začne brzy nudit.

„Novinkou pro starší děti je například hřiště na pétanque nebo posilovací stroje, které jsou k vidění i na veřejných hřištích v Praze,“ popisuje Šrámková.

Tyto prvky nahradily například minigolf, který zde sice byl, ale děti ho v podstatě nepoužívaly. „Během provozu se ukázalo, že některé prvky jsou více používané a některé méně, a na základě toho se hřiště předělalo. Změnila se přibližně třetina zahrady,“ sděluje Šrámková.

Pétanque a mlžítko

Rekonstrukce měla také za cíl zpříjemnit pobyt na zahradě v letních měsících, kdy je zde velké horko. V zahradě je proto nově zavedená voda, která napájí pítko a mlžítko. Prostor je navíc nově zastíněný slunečními plachtami a odpočinek v chládku nabídnou také altánky.

Olomouckým kardiologům nově slouží nejmodernější sály Česka za sto milionů

Na části pro nejmenší děti je bezpečnostní plocha, kterou tvoří obrazce dvou indiánů. Po této ploše mohou děti třeba jezdit na odrážedlech. Indiáni jsou viditelní například při pohledu z pátého patra nemocnice, kde se nachází onkologické oddělení, jehož chodby rovněž zdobí indiánské motivy. Z kliniky se indiánská vesnice v prériích stala v roce 2019. Oba designy navrhl animátor a ilustrátor Lukáš Urbánek.

Počátky v 70. letech

S myšlenkou odpočinkového koutku pro děti přišel už v 70. letech Josef Koutecký, který stál u zrodu onkologické kliniky ve FNM. Za pomoci výtvarníků Milana Váchy a Rudolfa Riedlbaucha nechal v místech dnešní zahrady pro své nejmladší pacienty vybudovat odpočinkový koutek, jehož dominantou bylo kamenné jezírko se sochami exotických zvířat. To se v zahradě dochovalo dodnes, i když v něm již není voda.

Kompletní proměnou následně prostor prošel v roce 2014, kdy zde vznikla nová zahrada, a to z iniciativy tehdejšího primáře Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FNM Vladimíra Komrsky.

Autor: