„Operace, které byly na dnešek zrušené, se určitě neuskuteční. Ale jakmile mladí lékaři své výpovědi z přesčasů začnou stahovat, služby i operace určitě přeplánujeme,“ sdělil Janota.
Obdobně zareagovaly i další středočeské nemocnice, ve kterých minimálně dnes a nejspíš i v nejbližších několika dnech bude omezená neakutní péče. Kvůli výpovědím sloužících lékařů z přesčasové práce. „V našich pěti krajských nemocnicích je od 1. prosince podalo celkem 325 lékařů – tedy zhruba třetina ze sloužících presčas,“ vyčíslil náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
Výpovědi z přesčasů se nejvíce dotkly kladenské nemocnice, kde je spolu s ostatními podali i všichni lékaři z ARO. Ze šesti operačních sálů zůstala v provozu jen polovina.
Příbramská nemocnice zaměstnává celkem 216 lékařů. Ze 165, kteří pracují na směny, jich podalo výpovědi z přesčasů 64. „K zajištění prosincového provozu přešla většina oddělení nouzově do směnného režimu, který je ale jen dočasným a dlouhodobě nevyhovujícím řešením,“ oznámil již před týdnem ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.
Vydírání to není, protest však odvoláme až po podpisu, říká předák lékařů |
Neakutní péči omezilo oddělení gynekologie, zobrazovacích metod nebo interna. „Odmítnutí nadlimitní práce přesčas není stávkou, ale pouhým dodržením zákoníku práce. Sloužící lékař stráví v práci za rok v přepočtu 100 až 120 pracovních dní navíc oproti běžně pracujícím. A lékař, který nemá možnost odpočinku, je nebezpečný nejen sobě, ale především pacientům,“ podotkla příbramská gynekoložka Hana Donovalová za SML ČLK.
V Kolíně vypovědělo přesčasovou práci zhruba 40 procent sloužících lékařů. „Omezení neakutní péče jsme odhadovali na 15 až 20 procent. Jedná se o drobné ortopedické výkony, operace křečových žil, žlučníku, kýl a drobných zákroků na ORL,“ sdělil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.
Náměstek hejtmanky věří, že lékaři v krajských nemocnicích vyslyší včerejší výzvu České lékařské komory. „A v následujících víkendových dnech budou nadále zajišťovat péči,“ dodal Pavel Pavlík.
Středočeští mladí lékaři ale vyčkávají stejně jako jejich kolegové z ostatních krajů, zda premiér navýšení mezd opravdu podepíše.
Bez omezení
Výpovědi z přesčasů dostala v prosinci rovněž Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, a to od zhruba třetiny ze 157 lékařů sloužících na dětském oddělení, ortopedii, urologii nebo chirurgii. „Přesto ani jedno z našich oddělení v prosinci neomezuje žádnou péči. Neakutní operace probíhají podle plánu. Ambulance ordinují jako každý prosinec jen do Vánoc,“ sdělila mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová.
V benešovské nemocnici vypověděla přesčasy třetina ze 154 lékařů. Nejvíce jich bylo z interny, ORL a neurologie. Ředitel Roman Mrva potvrdil, že žádné oddělení nemusí zatím zavřít.
„V tuto chvíli ale nemůžeme předjímat další vývoj. Novela zákoníku práce bude v lednu a kolektivní jednání nejsou ukončena,“ dodal Mrva.
Bez omezení fungují do konce roku i městské nemocnice ve Slaném a Nymburku, které s mladými lékaři podporují změny navržené Asociací českých a moravských nemocnic. Jednou z nich je i větší zapojení praktiků do pohotovostí. Na ně chybějí lékaři třeba kladenské nemocnici.