iDNES.cz

Příbramská nemocnice potvrdila zrušení operací, nejvíc omezují péči v Kladně

„Bylo pár minut po patnácté hodině, když nám začaly pípat mobily. Dozvěděli jsme se, že se premiér domluvil s lékaři na navýšení mezd,“ popsal mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota včerejší jednání vedení nemocnice se zástupci Sekce Mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK).

Oblastní nemocnice Kladno | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Operace, které byly na dnešek zrušené, se určitě neuskuteční. Ale jakmile mladí lékaři své výpovědi z přesčasů začnou stahovat, služby i operace určitě přeplánujeme,“ sdělil Janota.

Obdobně zareagovaly i další středočeské nemocnice, ve kterých minimálně dnes a nejspíš i v nejbližších několika dnech bude omezená neakutní péče. Kvůli výpovědím sloužících lékařů z přesčasové práce. „V našich pěti krajských nemocnicích je od 1. prosince podalo celkem 325 lékařů – tedy zhruba třetina ze sloužících presčas,“ vyčíslil náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Výpovědi z přesčasů se nejvíce dotkly kladenské nemocnice, kde je spolu s ostatními podali i všichni lékaři z ARO. Ze šesti operačních sálů zůstala v provozu jen polovina.

Příbramská nemocnice zaměstnává celkem 216 lékařů. Ze 165, kteří pracují na směny, jich podalo výpovědi z přesčasů 64. „K zajištění prosincového provozu přešla většina oddělení nouzově do směnného režimu, který je ale jen dočasným a dlouhodobě nevyhovujícím řešením,“ oznámil již před týdnem ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Vydírání to není, protest však odvoláme až po podpisu, říká předák lékařů

Neakutní péči omezilo oddělení gynekologie, zobrazovacích metod nebo interna. „Odmítnutí nadlimitní práce přesčas není stávkou, ale pouhým dodržením zákoníku práce. Sloužící lékař stráví v práci za rok v přepočtu 100 až 120 pracovních dní navíc oproti běžně pracujícím. A lékař, který nemá možnost odpočinku, je nebezpečný nejen sobě, ale především pacientům,“ podotkla příbramská gynekoložka Hana Donovalová za SML ČLK.

V Kolíně vypovědělo přesčasovou práci zhruba 40 procent sloužících lékařů. „Omezení neakutní péče jsme odhadovali na 15 až 20 procent. Jedná se o drobné ortopedické výkony, operace křečových žil, žlučníku, kýl a drobných zákroků na ORL,“ sdělil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

Náměstek hejtmanky věří, že lékaři v krajských nemocnicích vyslyší včerejší výzvu České lékařské komory. „A v následujících víkendových dnech budou nadále zajišťovat péči,“ dodal Pavel Pavlík.

Středočeští mladí lékaři ale vyčkávají stejně jako jejich kolegové z ostatních krajů, zda premiér navýšení mezd opravdu podepíše.

Bez omezení

Výpovědi z přesčasů dostala v prosinci rovněž Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, a to od zhruba třetiny ze 157 lékařů sloužících na dětském oddělení, ortopedii, urologii nebo chirurgii. „Přesto ani jedno z našich oddělení v prosinci neomezuje žádnou péči. Neakutní operace probíhají podle plánu. Ambulance ordinují jako každý prosinec jen do Vánoc,“ sdělila mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová.

V benešovské nemocnici vypověděla přesčasy třetina ze 154 lékařů. Nejvíce jich bylo z interny, ORL a neurologie. Ředitel Roman Mrva potvrdil, že žádné oddělení nemusí zatím zavřít.

„V tuto chvíli ale nemůžeme předjímat další vývoj. Novela zákoníku práce bude v lednu a kolektivní jednání nejsou ukončena,“ dodal Mrva.

Bez omezení fungují do konce roku i městské nemocnice ve Slaném a Nymburku, které s mladými lékaři podporují změny navržené Asociací českých a moravských nemocnic. Jednou z nich je i větší zapojení praktiků do pohotovostí. Na ně chybějí lékaři třeba kladenské nemocnici.

zpět na článek