iDNES.cz

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

  18:28
Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často objevují na místech, kde byly před tím zavřené. Provozovatelé herní přístroje schovávají například za dvojité dveře, plentu nebo třeba za zrcadlo.

(ilustrační snímek) | foto: Celní správa ČR

Sedm klasických výherních hracích přístrojů zabavili pražští celníci na konci září v nelegální herně na Smíchově. O několik dní před tím si zase zaměstnanci celní správy vytipovali dvě provozovny v Praze 4, kde se hrály nepovolené kvízomaty a rovněž internetové kiosky, které se provozovatelé snaží maskovat za nevinnou vědomostní hru.

Od počátku letošního roku celníci v Praze takto odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Počet nezákonných provozoven i díky důsledné kontrole celníků v metropoli postupně klesá.

Ty herny, které se i nadále objevují, jsou však velmi často na stále stejných místech. Tak jako tomu bylo u zmiňovaného případu na Smíchově, kde celníci zabavili automaty už loni v listopadu a v letošním roce do této herny zavítali už podruhé.

„Provozovatelé to zkoušejí pořád znovu. Zřejmě si myslí, že když už u nich jedna kontrola byla, tak nemůže po krátké době přijít další,“ popisuje mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková.

Automaty za plentou

Provozovatelé nelegálních automatů se na celníky snaží vyzrát nejrůznějšími způsoby nebo jim práci alespoň co nejvíce ztížit. Nepovolené herní přístroje například schovávají za dvojité dveře, plentu nebo třeba za zrcadlo.

„V jedné provozovně byla běžnému návštěvníkovi na očích jen místnost s barem a automaty byly schované ve vedlejší místnosti, kam se vstupovalo pomocí tajného tlačítka,“ prozrazuje finty provozovatelů Kurková. „Setkali jsme se také s tím, že automaty a ruleta byly ukryté v takové malé a stísněné místnosti, odkud jsme je nemohli vynést. Tak jsme museli vybourat zeď,“ dodává.

Další častou výmluvou, kterou celníci slyší, je tvrzení, že nejde o hernu, nýbrž o dobročinný spolek, kdy je případná výhra jen příspěvkem spolku. I v takovém případě ale provozovatelé u zaměstnanců celní správy narazí.

Podle Kurkové se nedá přesně určit, která část Prahy přitahuje nelegální herny nejvíce. Zátahy dělají celníci jak v centru, tak na sídlištích, kde nepovolené herny často vznikají například v prostorech bývalých samoobsluh. Nelegální provozovny však vznikají i na rušných ulicích. „Nedávno jsme byli například dvakrát v Praze 7 přímo na ulici Milady Horákové,“ říká Kurková.

Celní správa dohlíží na nelegální hazard od ledna loňského roku. Od té doby celníci v hlavním městě zlikvidovali více než sedmdesátku nelegálních heren a zajistili asi 550 výherních hracích automatů včetně kvízomatů nebo rulet.

Dohromady zabavili celníci vybavení heren za více než pět set milionů korun a zajistili téměř tři a půl milionu korun v hotovosti. Za provozování nelegální hry hrozí provozovatelům pokuta až do výše padesáti milionů korun.

Podle protikorupčního analytika Janusze Konieczného, který se problematice hazardu dlouhodobě věnuje, je nelegální hazard v hlavním městě na ústupu. „Podařilo se ho dostat pod kontrolu právě díky novým pravomocem celní správy. V Praze se již téměř nesetkáte s klasickými nelegálními hernami vybavenými běžnými výherními automaty, které nejsou registrované u ministerstva financí. Tuto formu nelegálního hazardu se už podařilo v podstatě vymýtit,“ uvádí.

To potvrzují i sami celníci. Nelegální hazard tak z největší části tvoří zmiňované kvízomaty a internetové kiosky. „Provozovatelé se snaží obcházet zákon tím, že tvrdí, že kvízomat není klasický výherní automat, ale že se na něm jen zodpovídají otázky a o výhře nerozhoduje náhoda. I kvízomat ale následně vyplácí výhru bez ohledu na řešení úkolu, a je tedy nelegální,“ dodává Kurková.

Podle analytika Konieczného ovšem postupně ubývá i kvízomatů. Pro hazardní hráče totiž kvízomaty nepředstavují takové lákadlo jako klasický výherní automat. Část hráčů se proto přesouvá spíše do legálních kasin.

Plošný zákaz zatím Praha nemá

Vedle nelegálních provozoven postupně mizí i legální herny, které začala Praha rušit na začátku roku 2016. V provozu zůstalo jen 101 kasin a naprostá většina z 212 papírově zrušených heren už nefunguje ani v reálu. Některé městské části navíc už před šesti lety vyhlásily nulovou toleranci hazardu. Celoměstskou nulovou toleranci Praha zatím nezavedla.

Je otázkou, jak se k ní postaví nové vedení magistrátu. Aktuálně nejpravděpodobnější koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě není v postoji k plošnému zavírání kasin zcela jednotná. Zatímco Piráti prosazují místo celoplošného zákazu spíše odstraňování hazardu z okolí sociálně vyloučených lokalit, zbylí dva potenciální koaliční partneři prosazují právě nulovou toleranci hazardních her.

18. února 2018

zpět na článek