Kvůli kamionu na přejezdu se budou týden zpožďovat vlaky, některé nejedou

  11:30,  aktualizováno  12:34
Páteční střet kamionu s vlakem na přejezdu v pražské Uhříněvsi bude na koridoru z metropole na jih Čech znát nejméně týden. Tak dlouho podle odhadů potrvají nejnutnější opravy trakčního vedení a přejezdu jako takového. Jezdí se tam jen po jedné koleji, vlaky nabírají zpoždění a některé spoje jsou zrušeny úplně.

„Musí se opravit koleje, trakční vedení, musí se udělat základ pro betonáž trakčního sloupu, který byl zdemolovaný, a další dva se musí opravit. Takže podle toho, jak to bude postupovat, budeme upřesňovat termín zprovoznění i druhé poškozené koleje,“ řekla už o víkendu agentuře ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Pistoriusová.

Nehoda v Uhříněvsi

Podle ní bude minimálně do čtvrtka pro auta uzavřen i přejezd v Uhříněvsi, kde se nehoda stala.

Dráhy zavedly řadu opatření pro dálkové i regionální vlaky, o kterých informují na průběžně aktualizované stránce.

„V úseku Praha-Uhříněves - Říčany je provoz vlaků možný pouze po jedné ze dvou traťových kolejí sníženou rychlostí. Za místem s omezením se může zpoždění projíždějících vlaků zvýšit o cca pět až patnáct minut,“ uvedly České dráhy.

Cestující spěchající na přestup si mají aktuální informace zjistit u průvodčích.

Pro pondělní provoz platí, že osobní vlaky linky S9 ze/do stanice Strančice jsou mimořádně výchozí/končící ve stanici Praha-Uhříněves. V úseku Praha-Uhříněves - Strančice a zpět jsou odřeknuty.

Kudy do Kolovrat

Pro přepravu do/ze zastávky Praha-Kolovraty lze využít alternativně i linky PID BUS č. 226, 227 jedoucí k/od stanice metra Háje. Tyto linky budou ve směru do centra mezi 6:00 – 10:00 hod. posíleny linkami PID BUS č. 381, 382, 383, 387 jedoucími ke stanici metra Háje a linku PID BUS č. 364 ke stanici Depo Hostivař. Tyto linky mimořádně zastaví v zastávce MHD Tehovičky nacházející se poblíž žel. zast. Praha-Kolovraty.

Zdroj: www.cd.cz

Osobní vlaky linky S9 Praha - Benešov u Prahy jsou vedeny beze změn, ale mohou nabírat výše uvedené zpoždění.

„Spěšně vlaky linky R49 - Sp 1480, Sp 1482 a Sp 1484 mimořádně zastavují ve stanici Strančice. Sp 1480 odjíždí v 5:36 (směr Praha), Sp 1482 odjíždí v 6:32 (směr Praha) a Sp 1484 má odjezd 7:32 (směr Praha),“ upřesnil drážní web.

Z Prahy do Benešova a zpět na lince R49 vůbec nevyjedou spěšné vlaky 1481 1486, dodaly dráhy s tím, že obdobná opatření budou platná až do doby dokončení opravy tratě, které se zatím očekává 13. září.

Řidič je ve vazbě, k nehodě se nevyjádřil

Za nehodu policie stíhá kvůli obecnému ohrožení řidiče kamionu se srbskými registračními značkami, který pravděpodobně vjel na přejezd navzdory rozsvíceným výstražným světlům. Pak uvázl mezi závorami, kde zůstal stát celé dvě minuty, než přijel vlak. Ten soupravu zdemoloval a následně vykolejil. Zranilo se osm lidí včetně osmašedesátiletého šoféra kamionu.

Toho v neděli soud poslal do vazby. K tomu, proč před nehodou zůstal stát s vozem na trati mezi sklopenými závorami a neodjel, se cizinec dosud nevyjádřil, sdělila ČTK policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Za obecné ohrožení z nedbalosti a poškození obecně prospěšného zařízení muži hrozí až osm let vězení.

Kvůli odstraňování následků nehody bude pro auta odhadem do pátku 13. září uzavřen také přejezd v Uhříněvsi, kde se nehoda stala.

Kvůli odstraňování následků nehody bude pro auta odhadem do pátku 13. září uzavřen také přejezd v Uhříněvsi, kde se nehoda stala.

Autor: