Řidička se připletla do kolony armádních pandurů, nehoda zbrzdila dálnici D6

  7:00,  aktualizováno  11:47
Na dálnici D6 ve směru z Karlových Varů na Prahu se ve středu ráno těsně za sjezdem na 25. kilometru srazilo osobní auto s vojenskou obrněnou kolonou. Řidička do kolony vjela, načež do ní zezadu narazil obrněný transportér. Ve směru do Prahy se u sjezdu na Lány i po obnovení provozu tvořily kolony. Záchranáři na místě ošetřili čtyři lehce zraněné vojáky, podle mluvčí armády byli ještě dopoledne všichni propuštěni z nemocnice.

Policisté dostali oznámení krátce před šestou hodinou ráno. Na dálnici D6 u Tuchlovic na Kladensku zasahovala policie i záchranáři.

„Došlo k dopravní nehodě osobního vozidla, které se z dosud nezjištěných důvodů zařadilo do vojenské kolony, ve které byly tři pandury (obrněná vozidla Pandur, pozn. red.), jedno doprovodné nákladní vozidlo a dvě vojenská osobní vozidla,“ uvedla redakci iDNES.cz mluvčí policie Středočeského kraje Michaela Richterová.

Dvaapadesátiletá řidička do jednoho z vojenských vozidel následně narazila. „Poslali jsme tam dvě záchranářské posádky. Ošetřili jsme čtyři lehce zraněné. Všichni byli převezeni do nemocnice v Kladně na centrální příjem,“ sdělila redakci mluvčí mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková.

Podle mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdaleny Dvořákové řidička vjela do kolony přímo ze sjezdu, čímž konvoj narušila. Zatímco osobní auto ji stihlo objet, pandur do jejího auta zezadu narazil, do něj pak následně ještě další obrněné vozidlo.

„Civilní auto ji objet stihlo, protože je lehčí. Ten pandur je logicky mnohonásobně těžší vozidlo a má mnohem delší brzdnou dráhu, takže do ni najel zezadu. A za ním narazil i druhý pandur,“ objasnila mluvčí.

„Šetření Policie ČR a Vojenské policie stále probíhá, tedy nemůžeme komentovat více nebo viníka nehody,“ dodala. Čtyři lehce zranění vojáci byli podle ní propuštěni z nemocnice a jedou ke své jednotce. Škoda na havarovaných vozech byla předběžně vyčíslena na dva miliony korun.

Vojenská policie na sociální síti X sdílela pokyny pro řidiče při doprovodu vojenských kolon. „Do kolony vojenských vozidel se nikdy nezařazujte, dbejte pokynů Vojenské policie a Policie ČR, nepředjíždějte kolonu, pokud si nejste jisti, že to včas a bezpečně zvládnete,“ uvedla.

„U řidičky byla provedena dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem,“ doplnila Richterová.

Dálnice byla průjezdná pouze levým jízdním pruhem, což mělo za následek tvorbu kolony. Po 8:00 byl průjezd zcela bez omezení.

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

Hůře dopadla podobná nehoda z roku 2018, kdy se auto srazilo se skupinou obrněných pandurů nedaleko Tábora. Při nehodě se tehdy zranilo celkem deset lidí. Čtyři z pandurů byly při nehodě poškozeny natolik, že je do roku 2019 museli vyřadit z provozu.

Nehody armádních vozidel zaznamenala policie také v roce 2019, tehdy se na pražské Jižní spojce srazila houfnice s osobním vozem. Nikdo se nezranil.

Před deseti lety dvaadvacetiletý řidič osobního auta zemřel po srážce s vojenským nákladním autem mezi obcemi Věž a Michalovice na Havlíčkobrodsku. Několik vojáků jedoucích na korbě armádní tatry utrpělo lehká zranění.

4. listopadu 2016

Autoři: ,