Řidič v pantoflích autobus neovládl, smrt dítěte na nádraží řeší soud

  15:30
Ke svému závěru se u Okresního soudu v Kladně blíží projednávání loňské nehody řidiče autobusu, který na nádraží ve Slaném najel do skupiny dětí a jedno z nich usmrtil. Potvrdilo se, že řidič byl za jízdy obutý do pantoflí. Když autobus zrychlil, ztratil nad ním kontrolu.

Autobus na autobusovém nádraží ve Slaném naboural do zastávky. (9.6.2020) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Předmětná trestní věc je vedena u zdejšího soudu pro přečin usmrcení z nedbalosti,“ potvrdil mluvčí Okresního soudu Kladno Ivo Poštolka. 

Od letošního dubna probíhaly výslechy svědků, obžalovaného osmapadesátiletého řidiče a znalců. Podle Poštolky lze na příštím stání, které je naplánované na příští měsíc, očekávat rozsudek.

Tragická nehoda se stala loni v červnu na autobusovém nádraží v Ouvalově ulici. Osmapadesátiletý řidič vyjížděl autobusem na lince číslo 627 z odstavného parkoviště na zastávku, ale nad vozidlem ztratil kontrolu a naboural do konstrukce zastávky, přičemž zabil sedmiletého chlapce. 

Policie při vyšetřování příčin vyloučila závadu autobusu, který byl devět dní před nehodou na technické prohlídce

Obžaloba naopak potvrdila, že jedním z důvodů nehody byla šoférova nevhodná obuv. Ten byl krátce po nehodě zachycen na fotografiích v gumových pantoflích. Pevná obuv sice není v Česku pro řízení uzákoněná, ale dopravci ji svým zaměstnancům předepisují.

Podle obžaloby řidič sešlápl plynový pedál až k zemi, čímž aktivoval takzvaný kick down. Řídící jednotka automatické převodovky podřadila, což umožnilo prudký rozjezd a řidič nad vozidlem ztratil kontrolu.  

„Na takto vzniklou situaci nebyl během jízdy schopen reagovat vypnutím tohoto systému ani brzděním a řízení autobusu a jeho jízdní a technické vlastnosti nezvládl, po vytočení zatáčky na rovném úseku silnice strhl řízení vlevo mimo silniční komunikaci, kde rychlostí 23 kilometrů v hodině najel do hloučku dětí, přičemž jeden z nezletilých utrpěl v důsledku střetu rozsáhlá zranění, kterým na místě nehody podlehl,“ popsal závěry obžaloby Poštolka.

Kromě nevhodné obuvi k nehodě podle obžaloby přispělo i to, že se řidič nevěnoval řízení vozidla a že nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem. Osmapadesátiletému muži hrozí rok až šest let vězení.

Autor: