V pražské zoo se slavilo. Richardovi je třicet, Kawi má první narozeniny

  10:44
V pražské zoologické zahradě se v sobotu slavilo. První narozeniny mělo mládě orangutana sumaterského Kawi. Gorilímu samci Richardovi bylo třicet let. Zoo připravila pro oba oslavence dárky.

„Oba patří mezi naše nejpopulárnější zvířecí osobnosti, a protože jsme chtěli vyjít vstříc jejich příznivcům, oslavy narozenin jsme připravili na jeden den,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

„Třicátník Richard je skvělým vůdčím samcem pražské gorilí rodiny a několikanásobným otcem. Svého času se stal vítězem trochu jiné reality show Odhalení a pojmenovali jsme po něm i ceny, které Zoo Praha každoročně uděluje. A Kawi, roční orangutaní sameček, je zkrátka naše ‚sametové‘ mládě: narodil se loni 17. listopadu.“

Narozeninové překvapení dostali od chovatelů jak orangutani sumaterští, tak skupina goril nížinných. Na návštěvníky čekala během celého dne také řada zajímavých informací o životě lidoopů v Zoo Praha i o gorilách v Africe a orangutanech na Sumatře. 

Mohli se blíže seznámit s ochranou goril nížinných v africkém Kamerunu a projektem Toulavý autobus, který Zoo Praha právě v domovině goril organizuje. Na závěr byli také vyhlášeni výherci výtvarné soutěže o nejlepší portréty obou oslavenců.

10. července 2021

Richard je zasloužilý otec

Samec gorily nížinné Richard se narodil 9. listopadu 1991 v německém Frankfurtu nad Mohanem. Do Prahy dorazil v listopadu 2003, aby se stal novým vůdčím samcem gorilí skupiny. Během třinácti let se tu stal otcem šesti potomků. 

Nejslavnějším z nich byla samička Moja, historicky první mládě gorily nížinné narozené v českých zoo, která přišla na svět v roce 2004 a nyní žije v přírodním parku Cabárceno ve Španělsku. V současnosti s Richardem v pražské gorilí skupině žijí tři jeho potomci – Kiburi (narozený v roce 2010), Nuru (narozený v roce 2012) a v roce 2016 narozený Ajabu. Kromě Richarda a jeho potomků tvoří skupinu ještě samice – Kamba, Kijivu a Shinda.

Kawi je sametové mládě

Mládě orangutana sumaterského Pustakawan, zkráceně Kawi, na státní svátek 17. listopadu oslaví své první narozeniny. Pro Mawar je Kawi již čtvrtým potomkem, pro Pagyho teprve prvním. Kawi je prvním vnoučetem slavného samce Kamy (1971–2013). 

Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody. Přestože byl Kama odchováván uměle – chovatelka paní Gottfriedová ho dokonce vozila v kočárku –, měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a právě Pagyho. Kawi je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. V Zoo Praha žije spolu se svou matkou, otcem a sestrou Diri.

Autor: