Museum Kampa po požáru opět přivítalo návštěvníky. K vidění je Mucha i Kupka

  11:34
První návštěvníci si opět mohou prohlédnout Museum Kampa, které v polovině července postihl požár. Zatím jsou zpřístupněné výstavy Alfonse Muchy a Pasty Onera a stálá expozice Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Výstavní sály byly vydezinfikovány a vymalovány.

Pohled na Sovovy mlýny a Karlův most | foto: HZSHMP

„Od dnešní desáté hodiny máme znovu otevřeno. Jedna část výstav není zpřístupněna, máme otevřeného Františka Kupku jako stálou expozici a výstavy Alfonse Muchy a Pasty Onera,“ potvrdila iDNES.cz zaměstnankyně obchodu se suvenýry v Museu Kampy. 

Výstavní sály prošly odbornou dezinfikací, sanací a byly vymalovány. Osazování obrazy probíhalo ještě v pátek. Informoval o tom na svém facebookovém profilu Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. 

Upozornil, že strojovna se vzduchotechnikou je po požáru kompletně zničena a bude trvat měsíce než se vše podaří opravit. 

„Jsem však moc rád, že se nám podařilo otevřít alespoň část muzea,“ dodal Pospíšil.  

Pomocí sbírky se Museu zatím na opravy podařilo vybrat téměř 300 tisíc korun. Již dříve Pospíšil však uvedl, že škoda na objektu je přes deset milionů korun a na dílech zasažených kouřem kolem dvou až tří milionů korun. Ministr kultury Lubomír Zaorálek přislíbil finanční pomoc.

Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil 15. července hlavně vyšší patra muzea včetně depozitáře.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1 000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Autor: