Aby nebyli množírnou, zbavovali se přebytečných psů. Pár čelí obžalobě

  14:14
Případ s týranými psy, kterému se příbramští kriminalisté věnovali od roku 2019, je u konce. Na manželský pár, který pohodil 19 zvířat do křoví, již podalo Okresní státní zastupitelství obžalobu. Chovatelé to udělali, protože navenek předstírali, že chovají psů málo, aby neměli statut množírny. Hrozí jim až pět let za mřížemi.

Minimálně deset štěňat pohodil neznámý pachatel u obce Občov na Příbramsku. (9. listopadu 2019) | foto: Psí útulek Dobříš

Nejprve byli v listopadu 2019 v obci Hluboš nalezeni tři dospělí jorkšírští teriéři. Z nich přežila pouze jedna fena. Dalších šest fen se pak objevilo v obci Sádek a Žírovy, tentokrát plemene Jack Russell teriér. Nakonec bylo u obce Občov nalezeno deset štěňat plemen Jack Russell teriér, ze kterých vykazovalo známky života pouze jediné, ostatní zahynula.

„Policisté v dané věci začali okamžitě konat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. V souvislosti s nalezenými a uhynulými štěňaty zadali znalecká zkoumání z oboru genetiky a provedení pitvy,“ popsala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Genetický průzkum a pitva prokázaly, že štěňata někdo nechal zemřít schválně a že patřila k nalezeným fenám. Bylo tedy pravděpodobné, že zvířata pocházejí z jednoho chovu, který si policisté natipovali. Jejich podezření se později potvrdilo, když porovnali genetický materiál nalezených štěňat a psů se psy v natipovaném chovu.

Mrzačení psů jako tajný kšeft. Nelegální kupírování dělají i chovné stanice

„Kriminalisté zjistili, že se jedná o manželský pár – chovatele, který se chovem psů a prodejem štěňat výše uvedených plemen zabývá dlouhou dobu,“ řekla mluvčí. Manželé však navenek předstírali, že vlastní psy v menším počtu, než ve skutečnosti úřadům uváděli. Zvířat se pak zbavili tím, že je schválně vyhodili daleko od svého domu a nechala je napospas osudu.

Dvojici chovatelů již kriminalisté sdělili obvinění z trestného činu týrání zvířat. Případ si k dořešení převzalo Okresní státní zastupitelství v Příbrami, které na oba obviněné podalo obžalobu. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim tresty od jednoho roku do pěti let.

Autor: