iDNES.cz

Po Mladé Boleslavi běhají králíci „bez očí“, zdechliny odklízejí strážníci

  9:00
V ulicích Mladé Boleslavi se vyskytuje velké množství divokých králíků. Většina z nich trpí myxomatózou, smrtelným králičím onemocněním, které se projevuje otokem očních víček s hnisavým výtokem. Domácí chovatelé mají obavy ze zavlečení nákazy, opatrní musejí být i majitelé psů.

Místy to působí jako scéna z hororu. Pod keřem hned vedle frekventovaného chodníku ulice Na Radouči sedí divoký králík, pochutnává si na zbytku trávy, která tam před nástupem zimy ještě roste. Pohled na něj ale rozhodně není roztomilý. Vypadá to, že mu totiž chybějí obě oči.

O kus dál sedí další, oční bulvy má jakoby značně vystouplé a plné hnisu, ani on nereaguje na lidi kolem, jak by bylo u divokého králíka obvyklé. Po celém městě se navíc nachází obrovské množství mrtvých králíků, i jim ve valné většině chybí oči.

To všechno kvůli smrtelnému králičímu onemocnění – myxomatóze. Zdechliny králíků, na kterých často debužírují hladové straky, vadí obyvatelům města.

„To jdete po cestě po Radouči a támhle je jeden mrtvý králík, támhle je další a další... Je to strašný. Teď jsem viděla na druhé straně ulice jednoho živého, ale bez očí, ten bude taky do pár dnů mrtvý,“ popsala pro iDNES.cz své zkušenosti starší obyvatelka města, která už několikrát musela volat strážníky, aby mrtvá zvířata sebrali.

Seberou jich desítky denně

Právě hlídky městské policie musí z ulic města takzvané kadávery uklízet. Během roku podle zástupce ředitele Městské policie Mladá Boleslav Ondřeje Kubaly odstraní zhruba tři stovky kusů uhynulé zvěře.

„Jen za posledních devět dnů jsme sebrali zhruba 350 kilogramů mrtvých králíků,“ vysvětluje Kubala s tím, že na tísňovou linku městské policie ve větší míře volají lidé a hlásí nálezy.

Společně s jednou z hlídek městské policie jsme vyrazili na sběr dvou mrtvých králíků u křižovatky ulic Na Radouči a U Stadionu. Během chvíle k nám přišel malý chlapec a strážníkům ukázal místo, kde ležel další mrtvý králík, kterého strážníci okamžitě sebrali. Než jsme se ale vrátili zpět k policejnímu vozidlu, už nám byla v patách starší paní, která šla strážníkům ukázat další místo.

Nejhorší je přitom situace v národní přírodní památce Radouč, kde žije nejen unikátní kolonie syslů, ale i obrovská kolonie králíků.

„Během víkendu se nám podařilo nashromáždit síly a prostředky, abychom se tomu mohli věnovat trochu víc, a strážníci tam sebrali zhruba 80 mrtvých králíků,“ popsal akci Ondřej Kubala.

Pomáhají myslivci i dravci

Podle mluvčí mladoboleslavské radnice Šárky Charouskové má město jednu z největších kolonií králíků v České republice.

„Bohužel ale letos nemůžeme přistoupit ke standardnímu snižování počtu králíků, tedy za pomoci například dravců, a to kvůli tomu, že králíci mají myxomatózu. Teď tedy nemůžeme dělat nic a musíme tomu nechat přirozený průběh. Po celou dobu ale budeme mrtvá těla králíků sbírat a čistit město,“ uvedla Charousková.

I mluvčí radnice potvrzuje, že na město se v tuto dobu obrací více lidí, kteří mají obavu například o své domácí chovy. „Většina lidí, která chová králíky, je ale má i očkované, takže se nemusí obávat,“ uklidňuje mluvčí magistrátu.

Podle veterinářů se nemoc nepřenáší na jiná zvířata ani na člověka. I tak jsou ale především majitelé psů, kteří na Radouč chodí pravidelně své mazlíčky venčit, opatrní.

„Pes má náhubek, takže žádného mrtvého králíka nemůže sníst, protože k tomu pochopitelně jde a čuchá k tomu, ale sníst nebo vzít to do tlamy naštěstí nemůže,“ vysvětluje jeden z pejskařů.

Další z žen s malým pejskem ho doplňuje: „Nepouštím ho z vodítka, takže se nebojím. Ale ten pohled na všudypřítomné mrtvé králíky je opravdu děsivý,“ dodává majitelka psa.

Že by z Mladé Boleslavi přemnožení králíci úplně zmizeli, podle mluvčí radnice nehrozí. „Králíci jsou tady už desítky let a není reálné je úplně vyhubit. Budeme ale i nadále jejich počty regulovat,“ uzavírá Šárka Charousková.

zpět na článek