V klubu LTC hrála tenis Adina Mandlová, zanedbaný areál teď zarůstá trávou

  6:24,  aktualizováno  16:24
Tenisový klub LTC Praha na Letné patří k nejstarším v Česku, řadí se i mezi nejslavnější. Své kouzlo z první poloviny 20. století, kdy ho navštěvovaly i takové osobnosti jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, však dnes připomíná už jen hlavní budova. Areál postupně chátrá, kurty zarůstají trávou. Sportovišti se věnuje další díl seriálu Mizející Praha.

Sportovní klub, pod jehož zkratkou se skrývá anglický název Lawn Tennis Club, založili už v roce 1904 studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Původní zázemí v Letenských sadech představovalo pět kurtů.

„Ve dvacátých letech si tu klub vybudoval dřevěnou klubovnu, kterou projektoval slavný architekt Bohumír Kozák. V této jednoduché, ale půvabné stavbě byly šatny i restaurace, dnes je to kulturní památka,“ líčí na místě architekt Zdeněk Lukeš.

Areál se postupně rozrostl až na osm kurtů včetně centrálního dvorce. Členy klubu byli ve své době například Jan a Olga Masarykovi, na tenis sem zavítal i první československý prezident T. G. Masaryk.

Mezi členy se řadil i dědeček současného čestného předsedy TOP 09 

Sedával tu Masaryk. Teď na kurtech LTC bují plevel a sídlí bezdomovci

kníže Karel Schwarzenberg, dále vědci Jaroslav Heyrovský, Otto Wichterle či herečky Adina Mandlová a Nataša Gollová. Správcem areálu byl otec českých tenisových reprezentantů Karla a Jana Koželuhových.

„Dnes klub vypadá zvenku celkem opravený, ale ve skutečnosti je ta stavba dost zchátralá,“ říká architekt Lukeš. Právě klubovna se v průběhu let jako jediná dočkala jisté péče, a tak ještě částečně připomíná nejslavnější období.

Stavu areálu, který by potřeboval rekonstrukci, neprospěly dlouholeté spory o vlastnictví. V poslední době však vysvitla naděje. „Nyní to koupilo hlavní město, které slíbilo nápravu a znovuzpřístupnění kurtů.

Autoři: ,