Na Výstavišti snad opět poteče plzeňské, město opravuje Petzoldovu restauraci

  6:44,  aktualizováno  8:43
Vedle poničené budovy lapidária a vyhořelého Průmyslového paláce se na pražském Výstavišti nachází ještě jedna stavba z doby všeobecné jubilejní výstavy. Jde o bývalou plzeňskou restauraci Václava Petzolda. Na rozdíl od sousedních staveb se dočkala rekonstrukce.

„To je stavba ve stylu neorenesančním, architektem byl František Buldra, významný pražský architekt a stavitel z konce 19. století. Zvolil nezvyklý tvar střechy, podobný, jaký má budova Národního divadla. Už jen proto je tento dům zajímavý,“ uvádí historik architektury Zdeněk Lukeš.

Dům fungoval dobře až do 80. let minulého století. Nacházela se v něm restaurace, ale bohužel poté začala budova chátrat, byla opuštěná. Později se propadl strop a zmizely dřevěné přístavby, které byly v sousedství.

„Nakonec začala jakási rekonstrukce, ale ta byla po krátké době přerušena. Dva roky se zde vůbec nic nedělo. Teď mě těší, že tu opět nastává nějaký stavební ruch. Doufejme, že se podaří tuhle hezkou, zajímavou stavbičku oživit,“ dodává k současnému stavu budovy Lukeš.

Restauratér a hoteliér Václav Petzold byl také majitelem šlechtického kasína v Celetné ulici a Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí. Petzoldovou manželkou byla operní pěvkyně Marie Sittová, která zpívala Libuši při otevření Národního divadla v červnu 1881.

I v plzeňské restauraci na výstavišti je tedy schován kus české historie. Snad tam budou brzy čepovat oblíbené plzeňské pivo.

Autor: