Libeňský most má více než 90 let. Zasluhuje rekonstrukci, říká architekt

  8:26
Seriál Mizející Praha se v tomto dílu zaměřuje na Libeňský most, který spojuje pražské čtvrti Libeň a Holešovice už dvaadevadesát let. Za celou dobu neprošel žádnou zásadní opravou. Most stále čeká místo zbourání na citlivou rekonstrukci, zatím není jasné kdy, ani kým.

Libeňský most se původně jmenoval Baxův i Stalingradský. Spojuje pražské části Holešovice a Libeň, které se v polední době dynamicky rozvíjejí. 

Stav Libeňského mostu není tak zlý, ukázaly testy. Tramvaje mohou zrychlit

Samotná mostní konstrukce měří 370 metrů, spolu se zemní rampou na holešovické straně pak 780 metrů. „Most patřil k těm nejdelším přes Vltavu vůbec,“ vyzdvihl historik architektury Zdeněk Lukeš. Šířka mostu je 21 metrů.

Autorem je významný český architekt Pavel Janák, mimo jiné tvůrce architektonického kubismu, který spolupracoval s konstruktérem Františkem Menclem.

„V době, kdy se most stavěl, tedy v letech 1925 až 1928, tak už Janák vyznával konstruktivismus. Konstrukce mostu je železo-betonová. I když na mostě jsou kamenné prvky,“ popsal historik.

Snah prosadit most mezi kulturní památky bylo několik, avšak všechny zatím neúspěšné.

Most byl dokončen k 10. výročí Československa a otevíral ho tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Svému účelu slouží i o více než devadesát let později. I když dlouhou dobu jen v omezeném režimu, jelikož jsou některé části konstrukce mostu ve špatném stavu. 

„Už od začátku s mostem byly problémy, protože se tehdy nepoužíval kvalitní beton,“ míní Lukeš. „Ale to je všechno opravitelné,“ dodává, ač přiznává, že to bude drahé.

Po zátěžových zkouškách v srpnu se ukázalo, že most zvládl tři náročné diagnostiky a nemusí jít k zemi. „Na jeho místě tak není třeba stavět nový a drahý most, jak bylo původně rozhodnuto,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu. V úterý tak skončila  dlouhodobě omezená rychlost pro tramvaje, když jej přejíždějí

Náměstek očekává, že pražští radní budou během září schvalovat citlivou rekonstrukci mostu a vypsání veřejné zakázky.

Autoři: ,